Polacy nie kupią węgla tak tanio, jak obiecał rząd? Ekonomista: Który skład będzie chciał być w plecy?

Rząd zapowiedział w czerwcu system dopłat w związku z wysokimi cenami węgla. Ekonomista Rafał Mundry zwraca uwagę, że program może skończyć się fiaskiem. W jego ocenie nie ma gwarancji, że Polacy będą mogli kupić niezbędny do ogrzewania surowiec za 996 zł. "Który sprzedawca będzie chciał być w plecy i dostać 2000 zł za tonę węgla, a nie 3000 zł?" - zastanawia się ekspert. Swoje wyliczenia oparł na... oficjalnym komunikacie rządu.

Ministerka Anna Moskwa zapowiedziała w połowie czerwca system dopłat w związku z wysokimi cenami węgla. Gwarantowana cena dla odbiorców indywidualnych to nie więcej niż 996,60 zł za tonę. Limit zakupów w tej cenie wyniesie trzy tony.

Zdecydowaliśmy się na mechanizm wyrównania na poziomie podmiotów, które importują węgiel do Polski. Cena gwarantowana dla odbiorców indywidualnych to na dzisiaj 996 zł, To jest cena średnia, wg danych GUS, za poprzedni rok i porównywalna cena do tej, za którą dzisiaj możemy kupić węgiel z krajowego wydobycia.

- mówiła na konferencji ministerka klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podmioty, które zdecydują się na współpracę, zobowiązane będą do zarejestrowania się w tym programie i do zagwarantowania, że w takiej cenie węgiel będzie przekazywany do odbiorców indywidualnych. Tym programem objęte zostaną również spółdzielnie i wspólnoty. 

Taniego węgla nie będzie? Ekspert o luce w planach rządu. "Sprzedaż tej cenie to strata"

Ekonomista Rafał Mundry zwraca uwagę na potencjalny problem z programem dopłat do węgla, który ogłosił rząd.

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

"Czytam ustawę o tonie węgla za 996,60 zł. Po tyle maksymalnie sprzedawca będzie musiał ją sprzedać, by dostać rekompensatę od państwa w wysokości 1073,13 zł. Łącznie dostanie 2069,73. Jaki ma to sens, jak obecnie może ją sprzedać na rynku za 3000 zł?" - zastanawia się na Twitterze.

Chociaż rząd ogłosił, że Polacy będą mogli kupić niezbędny do ogrzewania surowiec za 996 zł, to nie ma gwarancji, że będą mieli gdzie kupić węgiel w takiej cenie.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Anna Moskwa Ceny węgla. Rząd podjął decyzję w sprawie dopłat. Trzy tony gwarantowane

Ekonomista opublikował na swoim profilu grafikę, z której wynika, że tona węgla kosztuje dziś 3 tys. zł. Przedsiębiorca otrzyma dopłatę od państwa wysokości 1073,13, a musi sprzedać surowiec po cenie 996,60. Sprzedaż paliwa stałego po cenie wyższej jest - w myśl ustawy - zwolniona z otrzymania rekompensaty, a jej kwota jest stała.  

"Który sprzedawca będzie chciał być w plecy i dostać 2000 zł za tonę węgla, a nie 3000 zł?" - dodaje Mundry. Jego zdaniem sprzedaż w cenie deklarowanej przez rząd oznaczałaby dla składów stratę. 

Ceny węgla. Rekompensaty dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy otrzymają rekompensaty za sprzedaż węgla po niższych cenach z tytułu potencjalnie utraconych zysków. Warunkiem otrzymania rekompensaty będzie zarejestrowanie firmy w Polsce i sprzedaż odbiorcom indywidualnym węgla po wymienionej cenie - informuje rząd.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński z wizytą w Płocku Jarosław Kaczyński: Euro jest przeciwko nam. Zabiłoby nas

Rząd na cały program przeznaczy 3 mld złotych. Rekompensaty będą wypłacane przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Rola tego podmiotu polegać będzie m.in. na weryfikacji wniosku o wypłatę rekompensaty i kompletności wymaganych dokumentów.

Więcej o: