Włochy. Kolejne strajki na lotniskach. Ponad 600 lotów odwołanych

We Włoszech w niedzielę odbędzie się strajk kontrolerów ruchu lotniczego oraz załóg kilku linii, w tym Ryanair, Easyjet i Air Malta. W związku z protestem odwołanych zostało ponad 600 kursów.

Związki zawodowe branży lotniczej ogłosiły protest kontrolerów ruchu oraz załóg kilku linii, który będzie trwał cztery godziny, między 14 a 18 w niedzielę 17 lipca. Został on skrócony (początkowo miał trwać przez cały dzień) w wyniku interwencji krajowego urzędu do spraw monitorowania strajków. "Pracownicy mają prawo domagać się swoich praw, ale blokowanie transportu lotniczego latem jest niedopuszczalne" - oceniło stowarzyszenie konsumentów Assoutenti.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego Rosjanie nie potrafią skutecznie wykorzystać lotnictwa?

Włochy. Pracownicy walczą o poprawę warunków i lepsze płace

Związkowcy rozmawiali z przedstawicielami włoskiego Ministerstwa Zrównoważonej Infrastruktury i Mobilności, domagając się poprawy warunków pracy, w tym wynagrodzenia, a także zapewnienia wody i jedzenia załogom, które czasem nie mogą opuścić pokładu samolotu przez 14 godzin - podaje Business Travel News Europe. Dyskusje zakończyły się fiaskiem. Po spotkaniu Włoska Federacja Pracowników Transportu (FILT CGIL) zapowiedziała protesty.

"Prawie cały włoski transport lotniczy ma zostać zatrzymany" - pisał portal ilmessaggero.it. Strajkowi kontrolerów ruchu lotniczego, pilotów i obsługi pokładowej kilku linii - w tym Ryanair, Easyjet i Air Malta - towarzyszyć mają pikiety na lotniskach Malpensa w Mediolanie, w Bergamo, Pizie i na rzymskim Fiumicino. 

W związku z protestem i demonstracjami odwołano ponad 600 lotów.

Apel Ministerstwa Zrównoważonej Infrastruktury i Mobilności

Jak pisaliśmy, Ministerstwo Zrównoważonej Infrastruktury i Mobilności zaapelowało do podróżnych, aby najlepiej zabierali ze sobą na pokład samolotów tylko bagaż podręczny. Rząd chce w ten sposób zminimalizować chaos na lotniskach i zapobiec zgubieniu bagażu. Porty lotnicze zostały zmobilizowane do pomocy pasażerom w przypadku opóźnień lotów.

Z powodu strajków mogą wystąpić opóźnienia lotów. Warto przypomnieć, że pracownicy linii Ryanair strajkują również w Hiszpanii. Pierwszy strajk miał miejsce w dniach 30 czerwca-2 lipca. Drugi trwał od 12 lipca do 15 lipca. Kolejne będą 18-21 lipca oraz 25-28 lipca.

Strajkują także pracownicy EasyJet. Następne protesty zostały zaplanowane na 29-31 lipca.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: