Prezes NBP zapytany o kredyty na molo w Sopocie. Jego żona radzi: Pogadaj z Putinem

W sieci pojawiło się nagranie, na którym działaczka Agrounii rozmawia z Adamem Glapińskim. Kobieta zaczepiła go podczas spaceru na molo w Sopocie. - Jak my mamy żyć? - dopytywała, nawiązując do podwyżek stóp procentowych. Odpowiedzi prezesa NBP kilkukrotnie przerywała jego żona, która sugerowała kobiecie, by porozmawiała z Putinem. - Cieszyła się pani, że ma najtańszy w historii kredyt? Teraz ma pani normalny kredyt - podsumowała jej problemy żona prezesa NBP.

Rada Polityki Pieniężnej podczas posiedzenia na początku lipca podjęła decyzję w sprawie kluczowego wskaźnika, od którego zależy wysokość rat kredytów hipotecznych. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego (referencyjna) została podniesiona o 50 punktów bazowych do poziomu 6,50 proc. To już dziesiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu.

O kwestię ciągłych podwyżek zapytany został prezes NBP Adam Glapiński. Na molo w Sopocie zaczepiła go działaczka Agrounii.

- Może mi pan powiedzieć, jak my, młodzi ludzie, mamy żyć? - zapytała. - Ja mam dwa etaty, firmę, kredyty idą 100 proc. do góry - dodała kobieta. Odpowiedź prezesa NBP przerwała jego żona, która ironicznie stwierdziła: "Głosować na Tuska, będzie lepiej". - Na pewno będzie lepiej - przyznał z uśmiechem Glapiński.

 

Po chwili postanowił jednak włączyć się do rozmowy z kobietą i dopytał kiedy brała kredyt. - Cieszyła się pani, że ma najtańszy w historii kredyt? Teraz ma pani normalny kredyt - uznała żona prezesa NBP.

Zobacz wideo Sawicki: Tak jak ratowano gospodarkę funduszem covidowym, tak teraz trzeba ją ratować funduszem hipotecznym

 Adam Glapiński zapewniał, że według tego, co teraz można przewidzieć, to najwyższe stopy będą utrzymywać się do września, a potem zaczną lekko spadać. 

- Na koniec roku już będą jednocyfrowe - przekonywał prezes NBP.

- My nie damy rady - odpowiedziała na te wyjaśnienia kobieta, dodając, że nie ma czasu dla swojego dziecka.  Wtedy prezes NBP dał jej kilka rad.

 Glapiński zasugerował kobiecie, że powinna skorzystać z wakacji kredytowych. - Cztery raty niech pani nie płaci i w przyszłym roku cztery kwartały po jednej racie - doradzał prezes.

Mateusz Morawiecki na spotkaniu w TurowieRegulowane ceny węgla. Morawiecki: Jest problem we współpracy ze składami

Żona Glapińskiego radzi młodej kobiecie: Najlepiej pogadać z Putinem

Przedstawicielka Agrounii nawiązała także do zapaści gospodarczej. - Jak mam prowadzić swój biznes - pytała Glapińskiego. 

Żona Glapińskiego, która kilkukrotnie przerywała wypowiedzi kobiety kąśliwymi uwagami, odpowiedziała, że najlepiej w tej sprawie "pogadać z Putinem". 

- Czyli inflacja będzie większa? - dopytywała działaczka AgroUnii. - Jeśli będzie, to jedna podwyżka 0,25 - obiecał prezes. - Niech pani ma zaufanie - zakończył szef NBP.

Stopy procentowe i raty kredytów w górę

Adam Glapiński, prezes NBP, podczas konferencji prasowej po posiedzeniu RPP, 9 lutego 2022 r.RPP podjęła decyzję. Stopy procentowe znowu w górę

Decyzja RPP jest dla kredytobiorców bolesna. Poziom stopy referencyjnej bezpośrednio wpływa na wysokość rat. Jest to szczególnie odczuwalne dla osób, które bankowy dług zaciągnęły stosunkowo niedawno.

 - Znaczna część posiadaczy kredytów hipotecznych ze zmiennym oprocentowaniem jest już zmęczona cyklicznymi podwyżkami stóp, które coraz trudniej zaplanować w domowym budżecie - wyjaśnia Jakub Kucharek, starszy ekspert finansowy Lendi.

RPP kontynuuje cykl podwyżek, który rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. Wówczas główna stopa NBP poszła w górę z 0,10 proc. do 0,50 proc.

Więcej o: