Nieoficjalnie: Była prezeska z Grupy Orlen nową wiceministerką klimatu

Z nieoficjalnych ustaleń PAP wynika, że była prezeska Baltic Power i Orlen Neptun zostanie nową wiceministerką klimatu i środowiska. Kim jest Anna Łukaszewska-Trzeciakowska?

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska ma zostać powołana na stanowisko wiceministerki w resorcie klimatu i środowiska - przekazało źródło Polskiej Agencji Prasowej. Wcześniej była ona prezeską Baltic Power oraz Orlen Neptun. W Grupie Orlen odpowiadała za rozwój projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Zobacz wideo Zielona transformacja w UE. "To inwestycje, które nam się zwrócą"

Kim jest Anna Łukaszewska-Trzeciakowska? Nieoficjalnie: Ma być nową wiceministrą klimatu

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska z wykształcenia jest ekonomistką i absolwentką studiów MBA. Na początku pracowała w spółkach sektora obronnego. W 2007 roku rozpoczęła pracę w sektorze energetycznym - wówczas objęła funkcję prezeski zarządu Elektrowni Kozienice. 

Od 2017 do 2019 roku odpowiadała za sprawy korporacyjne w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej. W 2021 roku była prezeską zarządów Baltic Power (projekt należący do Grupy Orlen) i Orlen Neptun. Odpowiadała wówczas za rozwój projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

- Bezpieczeństwo energetyczne Polski i uniezależnienie się od dostaw surowców ze Wschodu to dziś absolutny priorytet. Dlatego intensyfikujemy działania w tym kierunku. Bardzo mocno rozwijamy zero- i niskoemisyjną energetykę, w szczególności morskie farmy wiatrowe, które są najstabilniejszym odnawialnym źródłem energii, ponieważ na Bałtyku zawsze wieje. Chcemy być liderem offshoru. To jeden z kluczowych obszarów inwestycyjnych nie tylko z perspektywy Polski. Istotnie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne także państw bałtyckich, zwłaszcza Litwy, Łotwy i Estonii. Państwa te są świadome, że odłączenie ich od systemu elektroenergetycznego BRELL może nastąpić wcześniej niż same zaplanowały. Oznacza to, że dla Litwy, Łotwy i Estonii rozwój morskiej energetyki wiatrowej to kwestia nie tylko ekonomiczna, ale także kwestia bezpieczeństwa energetycznego - mówiła w wywiadzie dla biznesalert.pl z czerwca 2022 roku. 

Łukaszewska-Trzeciakowska już wcześniej współpracowała z rządem. Była ekspertką i pełnomocniczką w resorcie gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej. Resort ten działał od 2015 do 2020 roku.

Więcej o: