Kiedy wypłata 14 emerytury 2022? Czy świadczenie zostanie utrzymane w kolejnych latach?

W tym roku 14. emerytura trafi do ponad ośmiu milionów seniorów. Kiedy świadczenie zostanie wypłacone? Czy zostanie utrzymane także w kolejnych latach? Odpowiadamy.

14. emerytura to dodatkowe świadczenie przysługujące osobom, którym na 24 sierpnia 2022 r. przysługuje prawo do emerytury lub renty. W 2021 roku 14. emerytura trafiła do ponad dziewięciu milionów świadczeniobiorców, w tym w pełnej wysokości do niemal ośmiu milionów osób i była wypłacana z listopadowymi świadczeniami. Jak będzie to wyglądało w tym roku?

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?

14. emerytura - ile wyniesie?

Jak przekazała prezeska ZUS prof. Gerturda Uścińska, w tym roku osoby z emeryturą albo rentą do 2900 zł dostaną 14. emeryturę w pełnym wymiarze, czyli ok. 1218 zł "na rękę". Osoby ze świadczeniami wyższymi (do 4188,44 zł) otrzymają natomiast świadczenie zmniejszone zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

14. emerytura - kiedy zostanie wypłacona?

W 2022 roku "czternastka" wpłynie na konta seniorów w sierpniu i wrześniu. Według informacji przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaty rozpoczną się 25 sierpnia. Kolejne terminy, kiedy emerytura będzie wypłacana, to: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. W tym roku 14. emerytura trafi na konta ponad ośmiu milionów seniorów.

Więcej podobnych informacji na temat świadczeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rusza program 'czyste powietrze'Czyste Powietrze Plus. Można już składać wnioski o dofinansowanie

14. emerytura - czy będzie w przyszłym roku?

Czternasta emerytura możliwa będzie jako świadczenie wypłacane na stałe? Podczas wizyty w Kędzierzynie-Koźlu premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że rząd idzie w kierunku takiego rozwiązania. - Trwają prace, aby 14. emerytura była stałym świadczeniem, zapisanym na stałe, corocznym. Można pomagać na różne sposoby - powiedział.

W Kędzierzynie-Koźlu premier był pytany o możliwość wprowadzenia rozwiązania polegającego na przejmowaniu połowy emerytury zmarłego współmałżonka. Morawiecki zadeklarował, że jego rząd zdecydował o wspieraniu seniorów przede wszystkim poprzez wysokie waloryzacje emerytur, a także wypłatę "trzynastek" i "czternastek". Przypomniał, że wypłata 13. emerytury została zagwarantowana na poziomie ustawy.

Wyprawka szkolna (zdjęcie ilustracyjne)300 plus - kiedy ruszy wypłata świadczenia? ZUS podał datę

Więcej o: