Wakacje kredytowe. Od kiedy można składać wnioski i jak to zrobić?

Wakacje kredytowe pozwalają kredytobiorcom przedłużyć terminy na spłatę rat bez dodatkowych odsetek. Wyjaśniamy, co powinno znaleźć się we wniosku oraz do kiedy należy go złożyć.

Sejm 9 czerwca uchwalił ustawę o pomocy kredytobiorcom. Prezydent Andrzej Duda podpisał ją 14 lipca 2022 roku, a w życie wejdzie po 14 dniach, czyli 29 lipca.

Zobacz wideo "Mam 10 tys. zł oszczędności. Gdzie dziś chronić pieniądze?". Ekspert odpowiada

Wakacje kredytowe. Od kiedy można z nich korzystać?

Wprowadzone wakacje kredytowe są skierowane do osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych polskich na własne mieszkanie. "Wakacje kredytowe to nawet osiem miesięcy bez spłaty rat" - czytamy na stronie rządu. 

  • po dwa dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.)
  • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Przeczytaj więcej informacji na stronie głównej Gazeta.pl/

Rząd informuje, że terminy na spłaty rat zostaną przedłużone bez dodatkowych odsetek. - Przyjęte rozwiązania to realna pomoc dla obywateli w trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy. Po pandemii mamy do czynienia z dodatkowym kryzysem, jakim jest wojna w Ukrainie i wywołanym przez to nagłym wzrostem inflacji. Rząd musi brać pod uwagę, że inflacja i wysokie stopy procentowe powodują wzrost rat kredytów i podwyżki cen towarów Dlatego właśnie w Ministerstwie Finansów opracowaliśmy instrumenty, które pomogą Polakom w tych trudnych czasach - przekazała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. 

Wakacje kredytowe. Jak i kiedy złożyć wniosek? 

Spłata kredytu ma zostać zawieszona z dniem złożenia wniosku. Bank ma 21 dni, aby potwierdzić złożenie dokumentu. Wniosek należy złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Należy zawrzeć z nim następujące informacje:

  • dane kredytobiorcy,
  • dane banku-kredytodawcy,
  • numer umowy kredytowej, 
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu,
  • do wniosku należy dodać także oświadczenie, w którym podkreślimy, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: