14. emerytura. Będzie wyższy próg? Szwed: Nie wykluczam tego. Jeśli możliwości budżetowe pozwolą

Próg powyżej, którego wypłata 14. emerytury jest zmniejszana wg zasady złotówka za złotówkę, może zostać w przyszłym roku zwiększony nawet o 1 tys. zł - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Rząd rozważy tę możliwość i wprowadzi ją, "jeśli możliwości budżetowe pozwolą".

14. emerytura została zapowiedziana przez Jarosława Kaczyńskiego jako stałe świadczenie. Później rząd bronił się, że od początku rozwiązanie to było projektowane jako jednorazowe. Z czasem władze zmieniły narrację.

Kaczyński mówił, że będzie dążył do tego, by czternastka była stała. Podczas wizyty w Kędzierzynie-Koźlu premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że rząd idzie w kierunku takiego rozwiązania. - Trwają prace, aby 14. emerytura była stałym świadczeniem, zapisanym na stałe, corocznym. Można pomagać na różne sposoby - powiedział. Władze rozważają również zmianę zasad przyznawania świadczenia. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

14. emerytura. Rząd rozważy zwiększenie progu

Pełną czternastkę dostaną w tym roku emeryci, którzy otrzymują świadczenie do 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty wypłata będzie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. W związku z tym emeryci, którzy otrzymują 4188,44 zł i więcej nie dostaną w ogóle czternastki, której wysokość wynosi w tym roku 1218 zł na rękę - poinformowała prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska. To mniej niż wynosi emerytura minimalna (1388,44 zł), która w poprzednich latach wyznaczała wysokość czternastki.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Prace nad wypłatą 14. emerytury w 2023 mają się rozpocząć jesienią - mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem". Możliwe, że w przyszłym roku  próg wypłat zostanie zwiększony do 3,5 tys. zł. 

Nie wykluczam tego. Jeśli możliwości budżetowe pozwolą, należy to rozważyć i pochylić się nad zwiększeniem progu

- mówi wiceminister. 

W takim wypadku czternastka przysługiwałaby w całości do kwoty 3,5 tys. zł. Dopiero emeryci otrzymujący około 5 tys. zł nie otrzymaliby dodatkowego wsparcia. 

Kiedy wypłata 14. emerytury?

W 2022 roku "czternastka" wpłynie na konta seniorów w sierpniu i wrześniu. Według informacji przekazanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaty rozpoczną się 25 sierpnia. Kolejne terminy, kiedy emerytura będzie wypłacana, to: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. W tym roku 14. emerytura trafi na konta ponad ośmiu milionów seniorów.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: