Wakacje kredytowe. Do kiedy można złożyć wniosek? Zamieszanie w bankach

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych okazały się nieprecyzyjne. Nie jest jasne, do kiedy można złożyć wniosek, by skorzystać w pełni ze zwolnienia z raty sierpniowej. Nie w każdym banku trzeba się będzie śpieszyć i wykorzystać tylko dwa dni na złożenie wniosku.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w ubiegły czwartek ustawę o wakacjach kredytowych. W piątek rano pojawiła się w dzienniku ustaw, a w życie wejdzie po 14 dniach, czyli dopiero 29 lipca.

Zobacz wideo Ile będą kosztować sektor bankowy wakacje bankowe i odejście od WIBOR-u?

Wniosek o wakacje kredytowe. Zamieszanie wokół dat

Na złożenie wniosku będą zatem tylko dwa dni, inaczej przepadnie zwolnienie z raty kredytu za sierpień - zwracał uwagę analityk rynku Rafał Mundry. Ustawę skonstruowano bowiem tak, że można wykorzystać maksymalnie dwa miesiące zwolnienie z płatności w III kwartale. Są to sierpień i wrzesień. Jeśli nie wyrobimy się z wnioskiem do końca lipca, wakacje kredytowe w sierpniu przepadają. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Okazuje się, że niekoniecznie jednak tak musi być. Bank Millennium poinformował Gazetę.pl, że zgodnie z ich interpretacją przepisów wniosek będzie można złożyć do dnia płatności sierpniowej raty. Jeśli zatem ktoś nie płaci jej 1 sierpnia, to na ubieganie się o wakacje kredytowe ma więcej niż dwa dni. Dlatego też w przypadku tego banku przyjmowanie wniosków od 1 sierpnia, jak zadeklarował bank w komunikacie przesłanym RMF, nie stanowi problemu. Jeśli płatność raty wypada w dniu złożenia wniosku, należy złożyć go do godziny 19:00 danego dnia - informuje Bank Millennium.

Nie jest jednak jasne, jak przepisy interpretuje rząd oraz inne banki. Zapytanie w tej sprawie wysłaliśmy do KPRM oraz Ministerstwa Finansów.

Zamieszanie dotyczy też daty przyjmowania wniosków. PKO BP początkowo zamieścił informację, że będzie można zrobić to dopiero 1 sierpnia. Potem jednak to skorygowano i wnioski będzie można złożyć już od wejścia ustawy w życie, tj. od 29 lipca. 

Rzecznik KPRM Piotr Müller sugerował we wtorek na briefingu, że możliwość składania wniosków dopiero od 1 sierpnia nie spełnia wymogów ustawy. - Przepisy ustawy wchodzą w życie 28 [29 - red.] lipca. W związku z tym banki powinny realizować obowiązki wynikające z ustawy - przekonywał Müller cytowany przez RMF

Wakacje kredytowe. Jak złożyć wniosek?

Wakacje kredytowe obowiązują w systemie prawnym od lat. Świeżo podpisana ustawa czasowo rozszerza możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w złotówkach. 

Osoby, które spełniają kryteria standardowych wakacji kredytowych, nie muszą bowiem czekać aż ustawa wejdzie w życie. Mogą to zrobić już teraz jeśli:

  • posiadają status bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców;
  • ich miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów;
  • ich miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekroczy określonej kwoty - w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Zgodnie z zasadami spłata kredytu ma być zawieszona z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Bank ma 21 dni na to, by potwierdzić otrzymanie wniosku. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu. Złożenie wniosku wystarcza, by skorzystać z wakacji kredytowych, ale należy zrobić to przed dniem płatności odraczanej raty.

Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie. Trzeba w nim wskazać:

  • kredytobiorcę,
  • bank-kredytodawcę,
  • numer umowy kredytowej, 
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu,
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: