Przez wojnę brakuje oleju słonecznikowego. W sklepach pojawi się specjalna ulotka z kodami X

Wojna w Ukrainie spowodowała niedobory oleju słonecznikowego i z tego względu w niektórych artykułach spożywczych został on zamieniony na inny surowiec. Kody znajdujące się na ulotce będą informować konsumentów w sklepach, jaki inny tłuszcz został użyty do produkcji danego artykułu spożywczego.

"Biorąc pod uwagę aktualną sytuację związaną z niedoborem oleju słonecznikowego z Ukrainy i wynikającą z tego konieczność działania kryzysowego poprzez szybkie zastąpienie tego składnika innymi olejami roślinnymi, Polska Federacja Producentów Żywności opracowała ulotkę informacyjną do wywieszenia w sklepach spożywczych w całej Polsce" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez PFPŻ ZP.

Zobacz wideo Czy NATO wyciągnie wnioski z wojny w Ukrainie?

W sklepach pojawi się ulotka informująca o zamiennikach oleju słonecznikowego w produktach 

Polska Federacja Producentów Żywności wyjaśniła, że ulotka, która pojawi się w sklepach, będzie uzupełnieniem obowiązkowej informacji dla klientów o zmianie składu niektórych produktów. Rozwiązanie to jest tymczasowe. W ulotce czytamy, że w wybranych produktach zamieniony został olej słonecznikowy na inny olej. Modyfikacja składu produktów jest wynikiem niedoboru oleju słonecznikowego spowodowanego wojną w Ukrainie.

Przeczytaj więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Zamienniki oleju słonecznikowego zostały oznaczone kodami

Na produktach spożywczych, których skład uległ zmianie, obok daty ważności i numeru partii pojawi się kod informujący o zmianie oleju słonecznikowego na inny surowiec. Są to: 

  • X1: olej słonecznikowy wymieniony na rzepakowy;
  • X2: olej słonecznikowy wymieniony na sojowy;
  • X3: olej słonecznikowy wymieniony na palmowy;
  • X4: olej słonecznikowy wymieniony na oliwę z oliwek;
  • X5: olej słonecznikowy wymieniony na kokosowy;
  • X6: olej słonecznikowy wymieniony na rzepakowy + przeciwutleniacz (...).

Polska Federacja Producentów Żywności skierowała prośbę do sklepów spożywczych, aby te wywiesiły ulotkę w miejscu widocznym dla konsumenta, aby mogli zapoznać się ze zmianą składu przed zakupem produktu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: