Wakacje kredytowe. MF potwierdza: Wniosek nie musi być złożony w lipcu. Ale jest warunek

Kiedy złożyć wniosek o wakacje kredytowe? Ministerstwo Finansów potwierdza, że nie trzeba zrobić tego jeszcze w lipcu, by odroczenie raty za sierpień nie przepadło. Tak bardzo muszą się śpieszyć jedynie osoby, które spłacają kredyt pierwszego dnia miesiąca. Reszta może odetchnąć.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w ubiegły czwartek ustawę o wakacjach kredytowych. W piątek rano pojawiła się w Dzienniku Ustaw, a w życie wejdzie po 14 dniach, czyli dopiero 29 lipca. Pojawiły się więc obawy, że na złożenie wniosku będą tylko dwa dni, by skorzystać z odroczenia raty za sierpień. 

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta

Wniosek o wakacje kredytowe. Zamieszanie wokół dat

Interpretację przepisów, w której wniosek trzeba złożyć jeszcze w lipcu, prezentował analityk rynku Rafał Mundry. Ustawę skonstruowano bowiem tak, że można wykorzystać maksymalnie dwa miesiące zwolnienie z płatności w III kwartale. Są to sierpień i wrzesień. Jeśli nie wyrobimy się z wnioskiem do końca lipca, wakacje kredytowe w sierpniu przepadają - można było wywnioskować z wpisów na profilu twitterowym analityka.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Jest to prawda, ale jedynie wobec osób, które ratę muszą uiścić pierwszego dnia miesiąca. Dla takich kredytobiorców rzeczywiście czasu jest niewiele. Jak poinformowało nas bowiem Ministerstwo Finansów:

Aby skorzystać z wakacji kredytowych w sierpniu, wniosek można złożyć już od 29 lipca br., ale również i w sierpniu. Ważne jest, aby wniosek został złożony przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej.

Millenium Bank z kolei przekazał nam, że wniosek można złożyć nawet w dniu płatności raty, byle przed godziną 19.00.

Zgodnie z zasadami spłata kredytu ma być zawieszona z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Bank ma 21 dni na to, by potwierdzić otrzymanie wniosku. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu. Złożenie wniosku wystarcza, by skorzystać z wakacji kredytowych, ale należy zrobić to przed dniem płatności odraczanej raty.

Wakacje kredytowe. Jak złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie. Trzeba w nim wskazać:

  • kredytobiorcę,
  • bank-kredytodawcę,
  • numer umowy kredytowej, 
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu,
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

"Wakacje kredytowe to nawet osiem miesięcy bez spłaty rat" - czytamy na stronie rządu. 

  • po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.)
  • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe obowiązują w systemie prawnym od lat. Świeżo podpisana ustawa czasowo rozszerza możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w złotówkach. 

Osoby, które spełniają kryteria standardowych wakacji kredytowych, nie muszą czekać, aż ustawa wejdzie w życie. Mogą to zrobić już teraz jeśli:

  • posiadają status bezrobotnego przez co najmniej jednego z kredytobiorców;
  • ich miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów;
  • ich miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekroczy określonej kwoty - w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.Więcej o: