Rata kredytu wyższa o kilkaset złotych w czasie oczekiwana na wpis do księgi wieczystej. MS chce zmian

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację ustawy o kredycie hipotecznym. Resort uznał, że banki pobierają wygórowane opłaty w okresie oczekiwana na wpis z księgi wieczyste. Jeśli projekt zostanie przyjęty, opłaty będą traktowane jak kaucja.
Zobacz wideo Warto nadpłacić teraz kredyt? Ekspert wyjaśnia

W sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka we wtorek odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Przygotowano go w resorcie sprawiedliwości.

Banki nie będą mogły pobierać wysokich opłat za wpis do księgi wieczystej

Projekt wprowadza zmianę, która ma zapobiec pobieraniu przez banki wygórowanych opłat w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt zaciągany na zakup nieruchomości, wówczas gdy wniosek o wpis był zasadny. Na taki wpis można czekać nawet rok.

- Te opłaty, to podwyższone marże, ubezpieczenia pomostowe, prowizje, czy różnego rodzaju inne opłaty manipulacyjne w zależności od umowy zawieranej między kredytobiorcą a bankiem - mówił w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, cytowany przez PAP na TVN24.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Warchoł podkreślił, że zgodnie z projektem pobrane opłaty mają być zwrócone po dokonaniu wpisu do księgi wieczystej. Jak mówił, "sytuacja jest niesprawiedliwa, bo ochroną objęty jest bank, a powstałe koszty ponosi kredytobiorca". Powiedział, że opłaty powinny być traktowane jako kaucja.

W uzasadnieniu projektu napisano między innymi, że "projekt ustawy będzie miał bezpośredni wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość oraz sytuację ekonomiczną i społeczną rodziny, a także osób niepełnosprawnych oraz osób starszych".

Drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami zaplanowano na środę. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: