Niemal co drugi automat z lodami niewystarczająco czysty. Sanepid znalazł nadmiar bakterii

Sanepid skontrolował automaty do lodów w zachodniopomorskich kurortach. Jak się okazało, aż 43 proc. próbek nie spełniało norm w sprawie bakterii. W sześciu miejscach wydano decyzję o zawieszeniu działalności. Problem związany jest z higieną i niewystarczającym czyszczeniem sprzętu.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie co roku bada lody w woj. zachodniopomorskim - informuje TVN24. Związane jest to m.in. z pojawieniem się nowych punktów z lodami w wakacje. Niestety wyniki kontroli okazały się wysoce niezadowalające.

Zobacz wideo Upały doskwierają nie tylko ludziom. Zadbaj o swojego pupila i przygotuj mu lody w trzech smakach

Lody zanieczyszczone bakteriami

Próby przeprowadzono od 4 do 6 lipca. Kontrole były wyrywkowe i dotyczyły 39 lokali w miejscach, w których jest zwiększona liczba turystów. Pobrano 195 próbek, które badano pod kątem obecności bakterii chorobotwórczych jak Salmonella i Listeria monocytogenes oraz w kierunku mikroorganizmów wskaźnikowych, to jest bakterii Enterobacteriacae. Aż 43 proc. próbek nie spełniało norm sanepidu. 

Próbki lodów nie były kwestionowane w zakresie wykonywanych badań mikrobiologicznych w kierunku drobnoustrojów chorobotwórczych, natomiast 85 próbek z 17 partii lodów zakwestionowano ze względu na zawyżoną ilość bakterii Enterobacteriacae

- wyjaśnia rzeczniczka zachodniopomorskiego sanepidu Małgorzata Kapłan. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Sanepid kontrolował również sprzedaż gofrów z bitą śmietaną i dodatkami. Próbki w tym przypadku spełniały normy. 

Problemy z higieną w lodziarniach

Enterobacteriacae, którymi zanieczyszczone były próbki zakwestionowane przez sanepid, mogą wywoływać dolegliwości żołądkowe u osób z obniżoną odpornością. Ich obecność świadczy o tym, że w lokalach nie zachowano wystarczającej higieny lub nieprawidłowo przeprowadzano procesy mycia oraz dezynfekcji. To najpewniej również oznaka, że nie prowadzono kontroli wewnętrznych. 

Kary były uzależnione od poziomu zanieczyszczenia oraz historii poprzednich kontroli. Przede wszystkim wystosowano nakaz zwiększenie rygorów sanitarnych. Sześć lokali jednak tymczasowo zamknięto, do czasu aż wyniki zaczną mieścić się w normach. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: