Rosja wprowadzi złote wizy dla biznesmenów. Chce na tym zarobić 12 mld rubli - na start

Rosja ma już gotową ustawę wprowadzającą złote wizy dla biznesmenów. Czas uzyskania zgody ma spaść do sześciu miesięcy. Rosyjski rząd liczy, że na początek przyciągnie w ten sposób 600 inwestorów w pierwszym roku, a razem z nimi 12 mld rubli.

W związku z wojną, z Rosji wycofały się setki zachodnich firm. Państwo rządzone przez Władimira Putina balansuje na granicy technicznego bankructwa. Pod koniec czerwca Rosja stała się praktycznie niewypłacalna, po tym jak minął okres karencji dla płatności kuponów od dwóch serii euroobligacji. Kraj szuka więc sposób wyjścia z zapaści. 

Zobacz wideo Czy istnieje ryzyko użycia broni atomowej przez Rosjan? Siemoniak: Ryzyko jest bardzo małe

Rosja wprowadzi złote wizy

"Kommiersant" pisze, że Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji przygotowało ustawę wprowadzającą złote wizy. Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać zgodę na pobyt i pracę w kraju w sześć miesięcy, obecnie trwa to nawet 1,5 roku. 

Rosja szacuje, że w ciągu pierwszego roku obowiązywania przepisów do kraju przyjedzie 300-400 przedsiębiorców, którzy wpompują do gospodarki 12 mld rubli. W kolejnych latach liczby te wzrosną odpowiednio do 600-650 inwestorów i 40 mld rubli. 

Widzimy zainteresowanie tym mechanizmem ze strony inwestorów z krajów Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej, Wspólnoty Niepodległych Państw, Bliskiego Wschodu i Azji. Te inwestycje pomogą w rozwoju budownictwa, rolnictwa i przemysłu

- skomentował Dmitrij Volvach, zastępca szefa Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Rosji.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Nie tylko małżonkowie i dzieci posiadaczy złotej wizy będą dzięki niej mogli przebywać w kraju. Prawo obejmie też rodziców, teściów, dziadków i wnuki. 

Wielka Brytania zniosła złotą wizę

Tydzień przed wybuchem wojny w Ukrainie, Wielka Brytania ogłosiła, że znosi złote wizy. Decyzja była częścią wznowionej walki ze skorumpowany elitami, które "zagrażają bezpieczeństwu kraju i rozprowadzają brudne pieniądze po brytyjskich miastach". Jak wylicza organizacja Spotlight, pod tym kątem sprawdzano 6312 złotych wiz. 

Złote wizy zaczęto przyznawać w 2008 roku, by ściągnąć na Wyspy zagranicznych przedsiębiorców. Dzięki temu rozwiązaniu osoby, które zainwestowały w Wielkiej Brytanii przynajmniej 2 mln funtów, uzyskiwały prawo pobytu w kraju dla siebie i swojej rodziny. Często z tego rozwiązania korzystali rosyjscy oligarchowie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: