Rafał Sura odwołany z Rady Polityki Pieniężnej. "Do października powinniśmy wybrać nowego członka"

Rafał Sura został odwołany przez Senat z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej. Sam złożył wcześniej rezygnację z pełnienia tej funkcji. Najpóźniej do 22 października Senat powoła nową osobę na jego miejsce.

Senat oficjalnie odwołał Rafała Surę z pełnionej funkcji w czwartek 21 lipca. W trakcie głosowania 89 senatorów poparło odwołanie, dziewięciu się sprzeciwiło, a siedmiu wstrzymało się od głosu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przekazał, że Izba Wyższa "powinna dokonać uzupełnienia składu RPP nie później niż w okresie trzech miesięcy od odwołania powołanego przez siebie członka Rady".

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rafał Sura odwołany z Rady Polityki Pieniężnej. "Do października powinniśmy wybrać nowego członka"

Termin składania wniosków, dotyczących powołania nowego członka RPP na kolejną kadencję Tomasz Grodzki ustalił od 22 lipca br. do 5 sierpnia br. do godz. 14. - Najpóźniej do 22 października powinniśmy wybrać nowego członka Rady Polityki Pieniężnej - przekazał Grodzki.

Aktualnie skład RPP wynosi siedem osób, natomiast zgodnie z zapisami w ustawie o Narodowym Banku Polskim - powinno się w niej znajdować dziewięciu członków oraz przewodniczący, którym jest prezes NBP. Rafał Sura w Radzie Polityki Pieniężnej zasiadał od 16 listopada 2016 r. Został do niej powołany z ramienia Senatu. Swoją kadencję miał zakończyć 16 listopada br.

Zobacz wideo O co chodzi w sporze kontrolerów ruchu lotniczego z PAŻP? Garwolińska: Nie chodzi o pieniądze

Rafał Sura odwołany z Rady Polityki Pieniężnej. Kim jest Rafał Sura?

Rafał Sura urodził się w 1979 roku w Przemyślu. Jest absolwentem prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Do 16 listopada 2016 roku był sędzią Trybunału Stanu. Był również członkiem organów nadzorczych spółek prawa handlowego. Od 2003 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego Administracji KUL, funkcjonuje tam jako profesor nadzwyczajny. Wykłada także w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu, a także na Uniwersytecie Narodowym im. Łesi Ukrainki w Łucku.

Więcej o: