Ceny mieszkań zaczęły spadać. Wciąż jednak jest drożej niż w 2021 roku [RAPORT]

Ceny mieszkań zaczęły spadać - wynika z najnowszego raportu firm Expander i Rentier.io. "W czerwcu spadki pojawiły się w 11 z 17 badanych przez nas miast" - piszą analitycy. Nadal jednak mieszkania są sporo droższe niż przed rokiem, zwłaszcza w Szczecinie.

Eksperci Expandera i Rentier.io przeanalizowali blisko 36,5 tys. unikatowych internetowych ofert sprzedaży mieszkań - zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Zauważyli, że w czerwcu, w porównaniu z majem, ceny spadły w 11 z 17 badanych miast.

Największy spadek cen mieszkań odnotowano w Częstochowie, gdzie w ciągu zaledwie miesiąca tąpnęły aż o 10 proc. Sporo obniżyły się także w Sosnowcu - o 7 proc. Niższe ceny odnotowano także na największych rynkach: w Warszawie (2 proc.), Krakowie (1 proc.), Gdańsku (4 proc.) czy we Wrocławiu (1 proc.). Co ciekawe, znacząco wzrosły ceny w Lublinie - o 4 proc.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"To już kolejne potwierdzenie spadku cen. Przypomnijmy, niedawno PKO BP poinformował, że według ich danych ceny transakcyjne nowych mieszkań w II kwartale spadły w 4 z 6 największych miast" - wskazują eksperci.

Ceny mieszkań w czerwcu 2022 r.Ceny mieszkań w czerwcu 2022 r. Źródło: Raport Expander i Rentier.io

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Ceny mieszkań nadal wyższe niż w 2021 r. W Szczecinie wzrosły aż o 21 proc.

Trzeba jednak dodać, że w porównaniu do poziomu przed rokiem, ceny są wciąż wyższe we wszystkich badanych miastach. Liderem jest Szczecin, gdzie ceny w ciągu roku wzrosły o 21 proc. Dużo drożej niż w czerwcu 2021 r. jest też w Poznaniu (18 proc.), Rzeszowie (16 proc.) i Wrocławiu (16 proc.). Najniższy roczny wzrost odnotowano natomiast w Sosnowcu i Katowicach, gdzie ceny są o 6 proc. wyższe niż w 2021.

Prezydent Andrzej DudaWakacje kredytowe już oficjalnie - jest podpis. Jak wykorzystać je w pełni?

Ceny mieszkań spadają. Powód? Wzrost stóp procentowych

Eksperci wskazują, że główną przyczyną spadku cen na rynkach mieszkaniowych jest wzrost stóp procentowych.

Z jednej strony powoduje to, że znacznie droższe i trudniej dostępne stały się kredyty hipoteczne. To mocno ogranicza popyt ze strony osób, które chciałyby kupić mieszkanie dla siebie. Zmusza też część kredytobiorców, którzy nie mogą sobie poradzić ze spłatą rat, do sprzedaży mieszkania. Szczególnie dotyczy to tych, którzy nie mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych

- czytamy w raporcie.

Osiedle mieszkaniowe w Olsztynie (zdj. ilustracyjne)Podatki lokalne wzrosną najmocniej od 25 lat. Zapłacimy więcej za handel

Wyższe stopy procentowe ograniczają też popyt inwestycyjny. Na lokatach bankowych czy obligacjach można bowiem uzyskać obecnie podobne lub nawet wyższe zyski niż te, jakie przynosi inwestycja w mieszkanie na wynajem

- piszą analitycy Expandera i Rentier.io.

Zwracają jednak uwagę, że ta sytuacja może się zmienić, bo stawki najmu znacząco rosną. A jeśli dodatkowo w najbliższych miesiącach będzie kontynuowany trend spadku cen mieszkań, to opłacalność takich inwestycji zdecydowanie wzrośnie.

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: