Zboże z Ukrainy. Szef ONZ: Osiągnęliśmy porozumienie w sprawie eksportu. Dwie umowy

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ osiągnęły porozumienie w sprawie eksportu zablokowanego zboża z ukraińskich portów - przekazał sekretarz generalny ONZ António Guterres. Strony podpisały dwie umowy.

Porozumienia w sprawie eksportu zboża z ukraińskich portów zostały podpisane w piątek w Stambule. W spotkaniu wzięli udział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oraz przedstawiciele Ukrainy i Rosji.

"Umowa otwiera drogę dla komercyjnego eksportu żywności z Ukrainy na Morze Czarne. Pozwoli uniknąć katastrofy niedoboru żywności milionów ludzi na całym świecie. Jest światłem nadziei, możliwości i ulgi" - skomentował na Twitterze sekretarz generalny ONZ António Guterres.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraina, Rosja, Turcja i ONZ zawarły porozumienie ws. eksportu zboża. Rosja stawiała warunek

Rosja i Ukraina podpisały odrębne umowy z Turcją i Organizacją Narodów Zjednoczonych. Zawarte porozumienia oznaczają, że Rosja zgadza się na rozejm, aby zezwolić na eksport zboża z Ukrainy. Turcja będzie natomiast przeprowadzać inspekcje statków, aby zapewnić, że nie przewożą broni - wskazuje BBC.

Według porozumienia Rosja ma wstrzymać ostrzały ukraińskich portów, gdy będą wypływać z nich statki ze zbożem. Maszyny będą eskortowane przez tureckie siły morskie. Natomiast w Stambule powstanie centrum koordynacyjne, dzięki któremu będzie możliwe wznowienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Ponadto umowa ma pozostawiać pełną kontrolę Ukrainy nad portami Odessa, Czarnomorsk i Jużnyj. Agencja AFP ustaliła, że władze w Moskwie w zamian za odblokowanie ukraińskich portów domagają się zniesienia sankcji na eksport rosyjskich produktów rolnych.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell z zadowoleniem przyjął porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. "Nielegalna inwazja Rosji na Ukrainę naraziła miliony osób na głód. Dzisiejsze porozumienie w Stambule to krok we właściwym kierunku. Apelujemy o szybkie wdrożenie" - napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji.

Rosja blokowała ukraińskie porty. Doprowadziła do kryzysu żywnościowego

Trwająca od pięciu miesięcy rosyjska blokada ukraińskich portów doprowadziła do poważnego kryzysu żywnościowego na świecie. Dotknął on głównie Afryki, ale przyczynił się także do wzrostu cen chleba i mąki w Europie, w tym w Polsce. W samej tylko Odessie w magazynach czeka 20 milionów ton zboża, których dotąd nie można było wywieźć.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo "Zaczynamy jeść luksusowo, mimo zwykłości". Dlaczego warzywa tyle kosztują?
Więcej o: