Zakaz handlu w niedzielę wszedł w życie cztery lata temu. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a od 2020 roku ustawa przewiduje siedem niedziel handlowych w roku.
24 lipca to niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe będą zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia czy apteki. Otwarte mogą być również sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Dzięki temu mogą być otwarte sklepy typu Żabka, które opierają się na franczyzie.
Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.
Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Od 1 lutego 2022 r. w niedziele niehandlowe mogą działać tylko sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów.
Niedziele handlowe w 2022 roku określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku:
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina