Francja szykuje bat na biznesy, które nie oszczędzają energii. W planie wysokie mandaty

Francuski rząd wprowadza przepisy, które mają przymusić do oszczędzania energii m.in. biznes. Chodzi m.in. o sklepowe neony czy drzwi - które muszą pozostawać zamknięte, jeśli w lokalu działa klimatyzacja. Za złamanie prawa grozić będzie mandat w wysokości nawet 750-1500 euro.

Zakaz reklam świetlnych sklepów między 1 a 6 w nocy (za wyjątkiem lokali na lotniskach i dworcach) czy pozostawiania otwartych drzwi w klimatyzowanych miejscach (sklepy, restauracje) - to przepisy, które zapowiedział francuski rząd w ramach walki z nadmiernym zużyciem energii.

Jak informuje portal wnp.pl, za włączone w nocy neony planowane są mandaty w wysokości nawet do 1500 euro, zaś za tę drugą przewinę 750 euro. Choć wystarczającą motywacją powinny być rachunki za energię, bo - jak wylicza francuska ministerka transformacji energetycznej Agnes Pannier-Runacher w rozmowie z "Journal de Dimanche" - otwarte drzwi w lokalu, w którym działa klimatyzacja, podnosi zużycie energii o 20 proc. 

Dekrety mają zostać przygotowane w trybie natychmiastowym i obowiązywać już od sierpnia.

Zobacz wideo Dlaczego Polska jest skazana na energię z wiatru?

Janusz Steinhoff Steinhoff: Z winy rządu Polacy niemal odcięci od nośników energii

  • Więcej o cenach energii przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Macron: trzeba oszczędzać energię

Firmy, administracja publiczna i obywatele muszą zacząć oszczędzać energię

- mówił 14 lipca, w dniu Święta Narodowego Francji, prezydent kraju Emmanuel Macron. Zapowiedział wówczas plan ograniczenia zużycia energii o 10 proc. w 2024 r. względem 2019 r. 

Francja zmaga się nie tylko z konsekwencjami energetycznego szantażu Rosji i sankcji UE na ten kraj. Problemem są też upały, które zwiększają popyt na energię. Szczególnie południowe i zachodnie regiony kraju są też dotknięte poważną suszą, a brak wody utrudnia chłodzenie reaktorów w elektrowniach jądrowych i prowadzi do czasowych ograniczeń w produkcji energii.

Dominika Lasota, aktywistka Gaz "zieloną energią". Aktywistka: Politycy podtrzymują gazowy nałóg

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: