14. emerytura. Ile wynosi? Kiedy wypłata? Będą zmiany w czternastce

Emeryci i renciści również w tym roku otrzymają 14. emeryturę. Kiedy nastąpi wypłata pieniędzy? Kto dostanie "czternastkę", a kto nie? Rząd szykuje zmiany w programie na przyszły rok.

"Czternastka", czyli dodatkowe, jednorazowe świadczenie emerytalne jest wypłacane z urzędu. To oznacza, że seniorzy nie muszą składać żadnych wniosków, by otrzymać wypłatę. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

14. emerytura. Kiedy wypłata? 

Dodatkowe, jednorazowe świadczenie będzie w tym roku wypłacane od 25 sierpnia do 20 września. 14. emeryturę otrzymają zatem osoby, które nabędą prawa do świadczeń do 24 sierpnia 2022 r. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Według szacunków ministerstwa rodziny, tegoroczna 14. emerytura trafi do ok. 9 mln osób, a 7,7 mln seniorów dostanie wypłatę w pełnej wysokości. Koszt dla budżetu państwa wynikający z wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to ok. 11,4 mld zł.

14. emerytura. Ile wynosi?

Pełną czternastkę dostaną w tym roku emeryci, którzy otrzymują świadczenie do 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty wypłata będzie pomniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę. W związku z tym emeryci, którzy otrzymują 4188,44 zł i więcej nie dostaną w ogóle czternastki, której wysokość wynosi w tym roku 1218 zł na rękę - poinformowała prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska. To mniej niż wynosi emerytura minimalna (1388,44 zł), która w poprzednich latach wyznaczała wysokość czternastki.

Ponadto przyjęta w pierwszej połowie maja ustawa wprowadza tzw. minimalną kwotę świadczenia - seniorzy, którym będzie przysługiwała "czternastka" w wysokości poniżej 50 zł, wcale nie dostaną świadczenia.

Czternastkę czekają zmiany

Zgodnie z mechanizmem "złotówka za złotówkę", osoby, które mają 4188,44 zł emerytury i więcej, nie otrzymają w ogóle świadczenia. 

Prace nad wypłatą 14. emerytury w 2023 mają się rozpocząć jesienią - mówi wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed w rozmowie z "Super Expressem". Możliwe, że w przyszłym roku  próg wypłat zostanie zwiększony do 3,5 tys. zł. 

Nie wykluczam tego. Jeśli możliwości budżetowe pozwolą, należy to rozważyć i pochylić się nad zwiększeniem progu

- mówi wiceminister. 

W takim wypadku czternastka przysługiwałaby w całości do kwoty 3,5 tys. zł. Dopiero emeryci otrzymujący około 5 tys. zł nie otrzymaliby dodatkowego wsparcia. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: