Kanały TVP zdublowane w telewizji naziemnej. Spółka wyjaśnia: Sprawdzamy różne warianty konfiguracji

Kanały TVP1, TVP2 i TVP Info są zdublowane dla odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej - informuje portal Wirtualnemedia.pl. Są one dostępne zarówno w eksperymentalnym multipleksie TVP, jak i w MUX-3. Jak wyjaśnia Centrum Informacji TVP, spółka "prowadzi emisje testowe w celu sprawdzenia różnych wariantów konfiguracji technicznej".

Jak podaje serwis Wirtualnemedia.pl, trzy czołowe kanały TVP - TVP1, TVP2 i TVP Info - są zdublowane w naziemnej telewizji cyfrowej.

Po pierwsze, kanały te dostępne są w ramach multipleksu eksperymentalnego TVP, uruchomionego aby przygotować telewidzów na standard DVB-T2/HEVC (proces przechodzenia nań zakończył się w czerwcu br.). To nowość - TVP1, TVP2 i TVP Info w jakości HD weszły do multipleksu testowego w miejsce stacji TVP Kobieta HD.

Po drugie, nadawane są także w ramach trzeciego multipleksu (MUX-3). Początkowo on także miał przestać być już dostępny w starym standardzie (DVB-T), a wyłącznie w nowym (DVB-T2/HEVC) - tak jak MUX-1, MUX-2 i MUX-4. Tyle, że 24 marca br. Urząd Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał decyzję dającą TVP więcej czasu (do końca 2023 r.) na zmianę standardu nadawania kanałów w multipleksie MUX-3 z DVB-T na DVB-T2/HEVC 

UKE poinformował wówczas, że wydana decyzja "ma związek ze zbrojną napaścią Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy oraz eskalacją działań dezinformacyjnych o zasięgu międzynarodowym, niosących zagrożenia dla obronności i bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej oraz bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także mając na uwadze istotną rolę telewizji publicznej w ochronie polskiej racji stanu, komunikowania stanowiska naczelnych organów państwa oraz funkcjonowaniu Regionalnego Systemu Ostrzegania".

  • Więcej o zmianie standardu nadawania telewizji przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl
Zobacz wideo Joanna Racewicz komentuje TVP Info

TVP dubluje kanały, bo sprawdza warianty konfiguracji

Jak wyjaśnia Centrum Informacji TVP w odpowiedzi na pytania portalu Wirtualnemedia.pl, "Telewizja Polska prowadzi emisje testowe w celu sprawdzenia różnych wariantów konfiguracji technicznej i parametrów multipleksu DVB-T2/HEVC".

W tym celu ważne jest wykorzystanie potencjału jak najszerszego spektrum naszych programów telewizyjnych (w tym głównych anten), w różnorodnych konfiguracjach

- wyjaśnia publiczny nadawca.

Z jednej strony "Wirtualne Media" zauważają, że nadawanie "dubli" naziemnie w dwóch systemach blokuje pasmo, które mogłyby zająć inne stacje. Z drugiej wskazują jednak, że dodatkowe emisje trzech głównych kanałów TVP mogą mieć uzasadnienie techniczne, bo część odbiorców może mieć problem z odbiorem MUX-3.

Nowy standard = nowa jakość, ale i nowe problemy

Standard DVB-T2/HEVC jest nowocześniejszy od poprzednika i gwarantuje płynniejszy odbiór telewizji naziemnej. Część osób - ze starszym sprzętem - zmiana zmusiła jednak do wymiany telewizora lub dekodera na nowszy (można było ubiegać się o dopłaty na ten cel). 

Krajowy Instytut Mediów szacuje, że niekompatybilny sprzęt może mieć 1,3 mln gospodarstw domowych. Opozycja niedawno alarmowała, że te osoby "pozbawiono prawa do informacji".

Chodzi o to, że nie mają one już dostępu do kanałów z multipleksów MUX-1, MUX-2 i MUX-4, na których nadawany jest m.in. TVN czy Polsat. Wciąż mają jednak dostęp do MUX-3 z kanałami Telewizji Polskiej (oraz MUX-8). Dodatkowo przestały już działać testowe multipleksy prywatnych nadawców (choć niedawno Wirtualne Media informowały, że prawdopodobny jest ich powrót).

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: