ZUS poinformował 25 lipca, że coroczna akcja generowania i udostępniania klientom informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) w ZUS dobiegła końca. W tym roku wygenerowano 23 152 066 informacji o stanie kont. Informację, która nas dotyczy można znaleźć na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
Osoby, które ukończyły 35. rok życia mogą sprawdzić wysokość hipotetycznej emerytury. Jest ona obliczana na podstawie danych zapisanych na koncie w dwóch wariantach:
Hipotetyczną emeryturę wylicza się także na podstawie danych zapisanych na koncie i subkoncie w kolejnych dwóch wariantach:
- czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Niestety dla osób, które nie pracowały i nie odkładały składek przed 1999, nie ma dobrych informacji, ponieważ są już włączone do nowego systemu emerytalnego. Emerytura tych osób będzie zależna od składek, wieku emerytalnego oraz średniej prognozowanej długości życia. - Przyjmując proste porównanie przeciętnej wysokości emerytury do przeciętnego wynagrodzenia warto zauważyć, że jeszcze w 2015 roku ta relacja wynosiła 49 proc., a już w 2021 roku wynosi zaledwie 40 proc. Oznacza to spadek o 9 pkt proc. - przekazał w rozmowie z Interią Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.
Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl
Z wyliczeń eksperta wykonanych dla Interii wynika, że przy 45 latach pracy i 15 latach pobierania emerytury będzie ona wynosić 60 proc. ostatniego wynagrodzenia. Z kolei jeśli będzie to 35 lat pracy, a świadczenie będzie pobierane przez 25 lat to emerytura wyniesie zaledwie 27 proc. ostatniego wynagrodzenia. Zdaniem eksperta przejście na emeryturę od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie skutkowało niskim świadczeniem. Antoni Kolek podkreślił, że osoby wkraczające na rynek pracy powinny jak najwcześniej rozpocząć odprowadzanie składek na ubezpieczenie emerytalne, ponieważ wówczas więcej razy zostaną zwaloryzowane.
*******
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.