Wakacje kredytowe - od kiedy można składać wnioski? Jakie są zasady? [PORADNIK]

Wakacje kredytowe to ulga dla kredytobiorców przytłoczonych przez rosnące, z powodu wzrostu stóp procentowych, raty. Co do zasady, urlop od spłaty ma być darmowy. Banki już od 29 lipca umożliwią przyjmowanie wniosków. Na jakich zasadach? Odpowiadamy.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w połowie lipca ustawę o wakacjach kredytowych. Przepisy zaczną obowiązywać 29 lipca. Wakacje kredytowe obowiązują w systemie prawnym od lat. Świeżo podpisana ustawa czasowo rozszerza możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w złotówkach. 

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta

Wakacje kredytowe. Jakie zasady?

"Wakacje kredytowe to nawet osiem miesięcy bez spłaty rat" - czytamy na stronie rządu

 • po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.)
 • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zgodnie z zasadami, spłata kredytu ma być zawieszona z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Bank ma 21 dni na to, by potwierdzić otrzymanie wniosku. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu. Złożenie wniosku wystarcza, by skorzystać z wakacji kredytowych, ale należy zrobić to przed dniem płatności odraczanej raty.

Do kiedy założyć wniosek o wakacje kredytowe? 

Aby skorzystać z wakacji kredytowych w sierpniu, wniosek można złożyć już od 29 lipca br., ale również i w sierpniu. Ważne jest, aby wniosek został złożony przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej. Większość banków przyjmuje wnioski od 29 lipca, z wyjątkiem Millenium, wynika z informacji, które zebrał Business Insider. 

 • W PKO Banku Polskim wniosek można złożyć w serwisie transakcyjnym iPKO oraz stacjonarnie w oddziałach. "W przypadku wniosków złożonych pomiędzy 29 a 31 lipca okres zawieszenia również rozpoczyna się 1 sierpnia. Jeżeli rata pobiera się pierwszego dnia miesiąca i klient chciałby skorzystać z ustawowych wakacji jeszcze w sierpniu, wystarczy, że złoży wniosek 1 sierpnia. Jeżeli rata kredytu pobierana jest 1 sierpnia, a klient złoży wniosek po terminie pobrania raty, czyli 2 sierpnia, wtedy zawieszona zostanie spłata kredytu po 2 sierpnia, co oznacza, że dopiero rata płatna 1 września nie zostanie pobrana" - tak bank tłumaczy zasady.
 • Santander Bank Polska przyjmie wnioski w bankowości internetowej i w oddziałach. "Wnioski dotyczące rat płatnych w danym miesiącu będzie można składać najpóźniej do terminu ich płatności zgodnie z harmonogramem spłat kredytu" - informuje. Wyjaśnia, że np. w przypadku raty płatnej 1 sierpnia wniosek trzeba będzie złożyć do 1 sierpnia włącznie.
 • W mBanku wniosek będzie można złożyć przez serwis transakcyjny i stacjonarnie. "Ostateczny termin złożenia wniosku to dzień, w którym pobierana jest rata kredytu, tzn. jeśli rata jest pobierana 2 sierpnia, to wniosek należy złożyć najpóźniej 2 sierpnia"- wyjaśnia.
 • W ING Banku Śląskim klient musi się spieszyć ze składaniem wniosku, by złożyć go dzień przed dniem spłaty. "Przygotowaliśmy wygodną ścieżkę wnioskowania przez bankowość elektroniczną - klient w trakcie krótkiego czasu złoży wniosek oraz otrzyma potwierdzenie wykonanej prośby o zawieszenie raty. W celu zawieszenia raty w danym miesiącu konieczne jest złożenie wniosku najpóźniej dzień przed płatnością zawieszanej raty. W dniu płatności raty nie będzie możliwości zawieszenia spłaty kredytu" - informuje.
 • Klienci BNP Paribas Bank Polska będą mogli składać wnioski w systemie bankowości internetowej GOonline. "Najlepiej zrobić to po prostu kilka dni przed datą płatności" - wskazuje biuro prasowe.
 • Bank Millennium zacznie przyjmować dokumenty w placówkach od 1 sierpnia. "Aby skorzystać z wakacji kredytowych, klient powinien złożyć wniosek najpóźniej do godziny 19 w dniu, w którym płatna jest rata. Spłatę kredytu zawiesimy z dniem złożenia wniosku w bankowości internetowej Millenet lub z dniem wpływu papierowego wniosku do banku" - podają przedstawiciele.
 • W Alior Banku możliwe będzie składanie wniosków w bankowości internetowej. "Jeżeli klienci złożą wniosek 1 sierpnia, a rata przypada na pierwszy dzień każdego miesiąca, ich rata ulegnie zawieszeniu. Jednak zachęcamy klientów do składania wniosków już od 29 lipca" - zaznacza biuro prasowe.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie. Trzeba w nim wskazać:

 • kredytobiorcę,
 • bank-kredytodawcę,
 • numer umowy kredytowej, 
 • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu,
 • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Więcej o: