Wakacje kredytowe w banku Pekao S.A. Od kiedy można złożyć wniosek? Instrukcja krok po kroku

Od 29 lipca obowiązuje ustawa o wakacjach kredytowych. Podpowiadamy, jak ubiegać się o zawieszenie spłaty kredytu lub pożyczki w banku Pekao S.A.

W związku z rosnącą inflacją od 6 października 2021 r. Rada Polityki Pieniężnej co miesiąc podnosi stopy procentowe NBP. Raty kredytów rosną, a kredytobiorcom coraz trudniej jest je spłacać.

W połowie lipca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wakacjach kredytowych, która zacznie obowiązywać już najbliższy piątek - 29 lipca. Takie czasowe zawieszenie spłaty kredytu istnieje w systemie prawnym od lat. Wprowadzona ustawa czasowo rozszerzyła możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe. Co do zasady, "urlop" od spłaty ma być darmowy.

Podstawową zasadą przy ubieganiu się o wakacje kredytowe jest to, że spłatę można zawiesić tylko w stosunku do jednej umowy, jeśli:

 • dotyczy kredytu mieszkaniowego lub pożyczki hipotecznej udzielonych w polskich złotych, z wyłączeniem kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż polski złoty;
 • została zawarta w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
 • została zawarta przed 1 lipca 2022 r., a termin zakończenia okresu kredytowania przypada po 1 stycznia 2023 r.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl >>>

W czasie wakacji kredytowych bank nie może pobierać rat ani naliczać odsetek (wyjątkiem są jedynie składki ubezpieczeniowe).

Wakacje kredytowe w banku Pekao S.A. W jakich terminach?

Spłatę kredytu można zawiesić:

 • w okresie od 1 sierpnia do 30 września 2022 r. - maksymalnie na 2 miesiące;
 • w czwartym kwartale kalendarzowym 2022 r. - maksymalnie na 2 miesiące;
 • w 2023 r. - maksymalnie na jeden miesiąc w każdym kwartale kalendarzowym.
Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat

Wakacje kredytowe dla klientów Pekao S.A. Gdzie złożyć wniosek? Od kiedy?

Klienci Pekao S.A. wnioski o wakacje kredytowe mogą składać:

 • przez internet - na stronie pekao24.pl lub w aplikacji mobilnej PeoPay;
 • stacjonarnie - w najbliższym oddziale banku.

Wnioski są przyjmowane od piątku 29 lipca, a więc od dnia, w którym w życie weszła ustawa o wakacjach kredytowych. Kredytobiorcy chcący zawieszenia sierpniowej raty powinni się spieszyć - wniosek musi wpłynąć do banku najpóźniej w dniu płatności raty. W przeciwnym razie wakacje kredytowe w danym okresie przepadają.

Z ustawy wynika, że bank będzie miał 21 dni - licząc od dnia doręczenia wniosku - na jego potwierdzenie, ale jest to tylko formalność, bo w przepisach wskazano również, że brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu. Trzeba też pamiętać, że dla każdego miesiąca zawieszenia trzeba złożyć osobny wniosek.

Jak złożyć wniosek online? Instrukcja krok po kroku

 1. Logujemy się na stronie banku pod adresem https://www.pekao24.pl/ ;
 2. W zakładce "Produkty" szukamy pola z kredytem hipotecznym i wybieramy opcję "Szczegóły";
  Pekao wniosek o wakacje 1, Gazeta.plPekao wniosek o wakacje 2, gazeta.pl
 3. Po przejściu do następnej strony wyszukujemy pole "Złóż dyspozycję". Następnie z listy wybieramy  "Zawieszenie spłaty kredytu. Rozwiązanie ustawowe dla klientów posiadających Kredyt Hipoteczny w PLN zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r." i klikamy przycisk "Złóż dyspozycję" po prawej stronie;
  Pekao wniosek o wakacje 3, gazeta.plPekao wniosek o wakacje 4, gazeta.pl

 4. Jeśli nie korzystaliśmy do tej pory z możliwości elektronicznego składania dokumentów w banku, będziemy musieli zapoznać się z regulaminem i zatwierdzić takie rozwiązanie. 
 5. Po zatwierdzeniu regulaminu elektronicznego składania dokumentów przejdziemy do ekranu "Zawieszenie spłaty kredytu". Na tej stronie wyświetlą się zasady obowiązujące przy zawieszeniu raty, warto się z nimi zapoznać. W dolnej części strony wybieramy okres, na jaki ma zostać zawieszona rata - jeden lub dwa miesiące. Wymagane jest również potwierdzenie oświadczenia o samodzielnym korzystaniu z lokalu, którego dotyczy dyspozycja. 
  Pekao wniosek o wakacje 5, gazeta.plPekao wniosek o wakacje 6, gazeta.pl

A co z pozostałymi bankami? O tym, na jakich zasadach można wnioskować o wakacje kredytowe w PKO BP, Santanderze, mBanku, ING, BNP, Millennium i Aliorze, pisaliśmy w tym artykule:

***
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: