Czy wziąć wakacje kredytowe? Ekonomista przygotował darmowy kalkulator dla kredytobiorców

Ekonomista Rafał Mundry stworzył kalkulator dla kredytobiorców, który pozwoli im wyliczyć korzyści wynikające z wakacji kredytowych. Rozwiązanie to pozwala kredytobiorcom przedłużyć terminy na spłatę rat bez dodatkowych odsetek. Ekonomista udostępnił za darmo program, który umożliwi sprawdzenie wysokości przyszłych rat.

Przepisy ustawy o wakacjach kredytowych zaczną obowiązywać 29 lipca. Wakacje kredytowe są obecne w systemie prawnym od lat, jednak nowa ustawa czasowo rozszerza możliwość skorzystania z nich. Wszyscy obywatele, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w złotówkach mogą skorzystać z wakacji kredytowych.   

Zobacz wideo Turek: Wakacje kredytowe są rozwiązaniem dla osób, które mają teraz problem ze spłatą rat

Wakacje kredytowe. Jak z nich skorzystać?

Wprowadzone wakacje kredytowe są skierowane do osób, które zaciągnęły w złotówkach kredyty hipoteczne na własne mieszkanie. Wakacje kredytowe umożliwiają niespłacanie rat przez osiem miesięcy: 

  • po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.) 
  • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. 

Aby skorzystać z wakacji kredytowych w sierpniu, wniosek można złożyć już od 29 lipca br., ale również i w sierpniu. Ważne jest, aby wniosek został złożony przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej. Większość banków przyjmuje wnioski od 29 lipca. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje kredytowe. Darmowy kalkulator do wyliczenia lat

Czasu nie ma więc dużo, a wielu kredytobiorców wciąż zastanawia się, czy skorzystać z rządowego programu. Z pomocą przychodzi im ekonomista Rafał Mundry, który stworzył i udostępnił za darmo kalkulator, który wylicza: 

  • o ile spadnie rata przy nadpłacie,
  • ile skrócony zostanie kredyt po nadpłacie, wracając do starej raty,
  • ile rata wyniesie przy wzroście WIBOR-u

Autor wziął pod uwagę rady internatów i dodał do kalkulatora kolejną rubrykę. "Dodałem małą nowość. Komórkę z sumą odsetek. Zmienia się automatycznie przy zmianie parametrów kredytu. Można od razu sprawdzić, jak zmienią się odsetki po nadpłacie czy zmianie okresu kredytowania"- przekazał na Twitterze.

Kalkulator stworzony przez Rafała Mundrego można pobrać przez platformę WeTransfer. [LINK

Więcej o: