Wakacje kredytowe. Rzecznik finansowy radzi, żeby zachować potwierdzenie z poczty lub banku

Ustawa o wakacjach kredytowych wchodzi w życie 29 lipca. Większość banków od tego dnia będzie przyjmowała wnioski. Data złożenia dokumentu jest kluczowa. Dlatego też rzecznik finansowy radzi, by zachować potwierdzenie.

Wakacje kredytowe obowiązują w systemie prawnym od lat. Świeżo podpisana ustawa czasowo rozszerza możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w złotówkach. Przepisy wejdą w życie w piątek 29 lipca. 

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta

Wakacje kredytowe. Data złożenia wniosku jest kluczowa

Wakacje kredytowe pozwalają odroczyć spłatę nawet ośmiu rat kredytu

  • po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.)
  • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Rata zostanie przeniesiona na koniec okresu spłaty. Zgodnie z zasadami, spłata kredytu ma być zawieszona z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Ważne jest, aby wniosek został złożony przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

Bank ma 21 dni na to, by potwierdzić otrzymanie wniosku. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu. Złożenie wniosku wystarcza, by skorzystać z wakacji kredytowych, ale należy zrobić to przed dniem płatności odraczanej raty.

Rzecznik finansowy radzi, jak skutecznie złożyć wniosek. Jako że kluczowa jest data doręczenia dokumentów, to należy zachować potwierdzenie nadania lub osobistego złożenia wniosku w oddziale banku.

  • Jeżeli wniosek składany jest do banku w wersji papierowej, za pośrednictwem operatora pocztowego, warto wysłać wniosek listem poleconym za potwierdzeniem odbioru i zachować dowód nadania wniosku.
  • Jeżeli wniosek składany jest w formie  papierowej, w oddziale banku, warto zadbać o to, aby otrzymać pisemne potwierdzenie przyjęcia wniosku przez pracownika banku.
Pamiętać należy, że decydująca dla zawieszenia spłaty kredytu jest data doręczenia wniosku do kredytodawcy, a nie jego nadania w placówce pocztowej. W przypadku, gdyby doszło do ewentualnych nieprawidłowości z procedowaniem wniosku, potwierdzenie nadania będzie dowodem na to, że wniosek trafił do kredytodawcy w określonym dniu

 - pisze rzecznik finansowy. 

We wniosku należy wskazać:

  • kredytobiorcę,
  • bank-kredytodawcę,
  • numer umowy kredytowej, 
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu,
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Kiedy można złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Większość banków przyjmuje wnioski od 29 lipca, w tym PKO Bank Polski, Santander, mBank, ING Bank Śląski, BNB Paribas Polska i Alior Bank. Millennium informowało, że wnioski będzie można złożyć od 1 sierpnia, ale datę te zmieniono i o wakacje kredytowe można się ubiegać od piątku 29 lipca. 

"Bardzo ważne jest, aby banki były gotowe na przyjmowanie wniosków już w dniu wejścia w życie ustawy. W szczególności, żeby już 29 lipca umożliwiły składanie wniosków. Banki mają obowiązek zapewnić możliwość składania wniosków również za pośrednictwem bankowości elektronicznej - dlatego będziemy zwracać baczną uwagę, czy te systemy będą działały przez weekend bez przerw 'technicznych'. Podkreślamy, że zgodnie z przepisami ustawy bank musi dokonać zawieszenia spłaty raty kredytu z dniem doręczenia wniosku" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie UOKiK.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: