Ceny paliw w dół. "Benzynę 95-oktanową można kupić za mniej niż 7 złotych"

Ceny paliw na stacjach w Polsce zaczęły się w lipcu lekko obniżać. Wynika to m.in. z tańszej ropy naftowej na giełdach. Korzystając z wprowadzonych przez największe w Polsce sieci zniżek, można też znowu zatankować benzynę nawet za mniej niż 7 zł za litr. Ceny paliw różnią się jednak w każdym województwie. Dlatego planując długą podróż lepiej więcej zatankować w Łodzi, niż w Krakowie.

Notowania ropy naftowej na giełdzie w USA spadły dwa tygodnie temu poniżej poziomu 100 dolarów za baryłkę. Dziś jej cena oscylowała wokół 99 dolarów. Surowiec jest więc najtańszy od około dwóch miesięcy. Z tego powodu tanieje również paliwo. - Przekroczyliśmy punkt, w którym rynek był najciaśniejszy i myślę, że od tego momentu zapasy ropy będą rosły, a ceny będą umiarkowane - powiedział Michael Lynch, prezes firmy analitycznej Strategic Energy and Economic Research w rozmowie z "The New York Times"

Zobacz wideo Olechnowicz: Myślę, że czeka nas 10 zł za litr paliwa

Ceny paliw w Polsce spadły

"W mijającym tygodniu zanotowaliśmy spadek cen wszystkich gatunków paliw" - poinformowali analitycy e-patrol.pl. Według ich danych średnio za litr benzyny E-95 należy zapłacić 7,32 zł. Na przestrzeni miesiąca to spadek o 60 groszy. Tanieje również olej napędowy, za który średnio należy zapłacić 7,57 zł. W ostatnich dniach jego cena spadła niedużo - bo o 2 grosze, ale nawet to analitycy nazywają "niespodzianką". W tym same czasie o 4 grosze spadła cena autogazu, który kosztuje średnio 3,35 zł. 

Ostatnie zmiany na rynku paliw powodują, że na wielu stacjach, które oferują wakacyjne rabaty na tankowanie, benzynę 95-oktanową można realnie kupić za mniej niż 7 złotych

- wyjaśniają analitycy. 

Przypomnijmy, że m.in. PKN Orlen, Lotos oraz BP wprowadziły rabat na paliwo, który obowiązuje do końca wakacji. Każdy uczestnik promocji może otrzymać 30 groszy upustu na litrze benzyny lub oleju napędowego w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny paliw. W łódzkim zatankujemy najtaniej

Nie w każdym jednak miejscu korzystając z tych zniżek, zapłacimy za paliwo mniej niż 7 zł/l. Według danych e-perol.pl największa szansa jest w województwie łódzkim. Właśnie tam w tym tygodniu paliwo jest najtańsze. Za benzynę bezołowiową 95 zapłacimy średnio - 7,23 zł/l, za olej napędowy - 7,43 zł/l a, za autogaz - 3,18 zł/l. 

Z kolei na przeciwnym biegunie znajdują się województwa małopolskie i dolnośląskie. W tym pierwszym za benzynę 95 średnio zapłacimy 7,39 zł/l oraz 7,65 zł/l za diesla, co czyni Małopolskę najdroższym województwem. Rekord ceny gazu należy jednak do woj. dolnośląskiego. Za autogaz zapłacimy tam średnio 3,55 zł/l. 

Więcej o: