Wakacje kredytowe wchodzą w życie. Wyjaśniamy wszystko, co powinniście wiedzieć [PORADNIK]

Od dziś (29 lipca) banki rozpoczynają przyjmowanie wniosków o wakacje kredytowe. To ulga dla kredytobiorców przytłoczonych przez rosnące, z powodu wzrostu stóp procentowych, raty. Rozwiązanie pozwala kredytobiorcom przedłużyć terminy na spłatę rat bez dodatkowych odsetek.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w połowie lipca ustawę o wakacjach kredytowych. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w polskim systemie prawnym od lat — na zasadzie ewentualnej indywidualnej umowy z bankiem, przy czym bank mógł się na taką opcję nie zgodzić. Teraz nowe prawo czasowo rozszerza możliwość skorzystania z rozwiązania na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w złotówkach — wystarczy złożyć wniosek. 

Zobacz wideo Czym mają być wakacje kredytowe? Ekspert tłumaczy

Wakacje kredytowe — na czym polegają?

Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłacania rat przez osiem miesięcy:  

  • po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.)  
  • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. 

Aby skorzystać z nich w sierpniu, wniosek można złożyć już od 29 lipca br., ale również i w sierpniu. Ważne jest, aby został złożony przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej. Zgodnie z zasadami, spłata kredytu ma być zawieszona z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku. Bank ma 21 dni, by potwierdzić otrzymanie pisma. Brak potwierdzenia nie wpływa jednak na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.  

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje kredytowe — jak złożyć wniosek?

Wniosek można złożyć w formie papierowej lub elektronicznie. Trzeba w nim wskazać: 

  • kredytobiorcę
  • bank-kredytodawcę, 
  • numer umowy kredytowej,  
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu, 
  • oświadczenie, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych

Banki przyjmują wnioski o wakacje kredytowe od 29 licap. O tym jak przebiega ten proces w przypadku takich banków jak: PKO, Santander, mBank, ING, BNP, Millennium, Alior pisaliśmy więcej w poniższym artykule:

Wakacje kredytowe. UOKiK patrzy bankom na ręce

Zainteresowanie wakacjami kredytowymi może być ogromne już od pierwszego dnia, dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontroluje, w jaki sposób banki ich udzielają. UOKiK zapowiada już, że szczególnie bacznie będzie przyglądał się bankom w pierwszych dniach składania wniosków. Jak przypomina urząd, wiele osób płaci ratę na początku miesiąca.   

"Bardzo ważne jest, aby banki były gotowe na przyjmowanie wniosków już w dniu wejścia w życie ustawy. W szczególności, żeby już 29 lipca umożliwiły składanie wniosków. Banki mają obowiązek zapewnić możliwość składania wniosków również za pośrednictwem bankowości elektronicznej" - zapewnia UOKiK.  

Wakacje kredytowe. Darmowy kalkulator do wyliczenia rat

Wielu kredytobiorców wciąż zastanawia się, czy skorzystać z rządowego programu. W podjęciu decyzji może pomóc specjalny darmowy kalkulator stworzony przez ekonomistę Rafała Mundrego, który wyliczy: 

  • o ile spadnie rata przy nadpłacie, 
  • ile skrócony zostanie kredyt po nadpłacie, wracając do starej raty, 
  • ile rata wyniesie przy wzroście WIBOR-u. 

Kalkulator stworzony przez Mundrego można pobrać przez platformę WeTransfer. [LINK]   

Wakacje kredytowe a zdolność kredytowa

Ważną wiadomością jest również to, że informacja o zawieszeniu spłaty rat w ramach wakacji kredytowych jest umieszczana w raporcie danego klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Aleksandra Stankiewicz-Billewicz ekspert BIK tłumaczyła jednak w rozmowie z money.pl, że zarówno przy "wakacjach kredytowych umownych jak i ustawowych wprowadzanych w związku z COVID-19, tak i teraz fakt skorzystania przez klienta z wakacji kredytowych nie niesie negatywnego wpływu na scoring BIK" - czyli zdolność kredytową danej osoby.

Wakacje kredytowe. Ministerka finansów radzi ostrożność

Na koniec przypominamy jeszcze słowa Magdaleny Rzeczkowskiej — ministerka finansów radziła bowiem kredytobiorcom ostrożność przy decydowaniu się na "urlop od rat kredytu". 

- Każdy musi zdecydować, czy rzeczywiście sytuacja, w której się znalazł — czyli zdecydowany wzrost raty w stosunku do osiąganych dochodów — wymaga skorzystania z wakacji kredytowych, czy może raczej dalszego spłacania tego zobowiązania. Nie wiadomo przecież, jak dalej potoczą się losy kredytu, często zaciągniętego na wiele lat - mówiła.

Masz problemy ze złożeniem wniosku o wakacje kredytowe? Napisz do nas na news@agora.pl.

 

Więcej o: