Wakacje kredytowe. MF zmienia wytyczne. Dodatkowy dzień na złożenie wniosku

Ministerstwo Finansów zmieniło wytyczne ws. daty złożenia wniosku o wakacje kredytowe. Zgodnie z poradnikiem resortu, jest na to teraz jeden dzień dłużej. O zwolnienie z raty można się ubiegać do dnia jej płatności, a nie dzień wcześniej.

W piątek 29 lipca w życie weszły przepisy o wakacjach kredytowych. Ustawa czasowo rozszerza możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w złotówkach. Od początku jednak są poważne problemy komunikacyjne dot. tego rozwiązania. 

Zobacz wideo Niski poziom wody w Wiśle. Nagraliśmy, jak susza wpłynęła na rzekę w stolicy

Ministerstwo Finansów zmienia wytyczne

Największe zamieszanie dotyczy składania wniosków. Początkowo wydawało się, że będzie na to ledwie kilka dni, bo zwolnienie za sierpień miało rzekomo wymagać wniosku złożonego jeszcze w lipcu. Bank Millennium interpretował jednak przepisy tak, że wniosek należy złożyć najpóźniej w dniu płatności raty, która ma zostać odroczona. 

Nieco inaczej sprawę postawiło Ministerstwo Finansów, które przekazało nam, że "ważne jest, aby wniosek został złożony przed dniem spłaty raty kapitałowo-odsetkowej". Taka też informacja pojawiła się w poradniku resortu z dopiskiem, że niektóre banki deklarują, że złożenie wniosku będzie możliwe do dnia spłaty raty, nie dzień wcześniej.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl.

UOKiK przekazał jednak, że prawidłowa jest interpretacja Millennium, co wynika wprost z ustawy. Ministerstwo Finansów poprawiło swój poradnik po pytaniach, które przesłał im Business Insider. 

Zachęcamy do składania wniosków nie później niż w dniu spłaty raty kapitałowo-odsetkowej (również w weekend przy wykorzystaniu bankowości elektronicznej)

- brzmi teraz informacja w poradniku.

To dobra informacja dla kredytobiorców. Na złożenie wniosku jest dodatkowy dzień - zgodnie z wykładnią resortu finansów, a nie tylko niektórych banków. To też istotne, ponieważ najwyraźniej wniosek o wakacje kredytowe należy składać co kwartał. 

"Uprzejmie informuję, że w Banku Millenium nie ma możliwości złożenia wniosku o wakacje kredytowe na cały okres. Jest możliwość złożenia tylko na 3Q 2022. Nie ma opcji na 4Q jak i również na 2023 (...) Na infolinii powiedziano mi, że tak zinterpretowali ustawę, że wniosek trzeba składać w każdym kwartale"- napisał nam jeden z czytelników Gazeta.pl. 

Millennium potwierdza, że "na razie owszem, tak jak we wszystkich innych bankach klienci mogą złożyć wniosek o odroczenie spłat najbliższych dwóch rat". Podobnie wygląda sytuacja w Santanderze. Wniosek można złożyć tylko za sierpień, a w sprawie kolejnych należy napisać wniosek mailowy. Przy składaniu wniosku pojawia się następujący komunikat:

"Jeśli chcesz złożyć wniosek na więcej niż jeden miesiąc, to:

  • możesz to zrobić w oddziale albo
  • wypełnij formularz na sierpień i wyślij do nas wiadomość wybierając opcję Poczta -> Napisz wiadomość -> wybierz Typ wiadomości: Kontakt Santander online -> Dalej -> w polu Szczegóły wybierz Obecnie posiadane produkty -> w polu Treść wiadomości wpisz, w jakim inny miesiącu lub miesiącach chcesz zawiesić spłatę raty kredytu".

Wakacje kredytowe. Jakie zasady?

Wakacje kredytowe 2022 są skierowane do osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych polskich na własne mieszkanie. Wakacje kredytowe to nawet osiem miesięcy odroczonych spłat raty kredytu:

  • po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.)
  • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Rząd informuje, że terminy na spłaty rat zostaną przedłużone bez dodatkowych odsetek. 

Spłata kredytu zostaje zawieszona z dniem złożenia wniosku. Bank ma 21 dni na to, aby potwierdzić otrzymanie dokumentu. Wniosek należy złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Trzeba zawrzeć z nim następujące informacje:

  • dane kredytobiorcy,
  • dane banku-kredytodawcy,
  • numer umowy kredytowej, 
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu,
  • do wniosku należy dodać także oświadczenie, w którym podkreślimy, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.
Więcej o: