Niemcy masowo wykupują polskie złoto. Robią to anonimowo i wracają do kraju

Mennica Skarbowa zaobserwowała znaczne zainteresowaniem Niemców złotem. Nasi zachodni sąsiedzi kupują ten cenny kruszec w Polsce i wracają z nim do kraju. Polskie prawo zapewniam im bowiem anonimowość przy zakupie złota do 15 tys. euro. W Niemczech ten limit to 2 tys. euro. Mennica spodziewa się w tym roku rekordu sprzedaży tego kruszca.

Złoto ma być jednym z bezpieczniejszych inwestycji. W 2021 roku tłumaczył to prezes NBP Adam Glapiński. - Złoto jest wolne od ryzyka kredytowego i nie da się go zdewaluować przez politykę gospodarczą jakiegokolwiek kraju - mówił. Nie należy się więc dziwić, że w dobie kryzysu gospodarczego, a także słabnącego złotego i niepewności związanej z wojną, wiele osób postanowiło zainwestować swoje oszczędności właśnie w złoto. 

Zobacz wideo Inflacja pożera oszczędności. Iwuć: „Lokaty bankowe to gwarantowana strata". Gdzie trzymać pieniądze? Wybierz serwis

Niemcy wykupują złoto w polskich mennicach

Mennica Skarbowa przekazała portalowi Business Insider, że ten cenny kruszec wykupują nie tylko Polacy, ale również obcokrajowcy - przede wszystkim Niemcy. W oddziałach mennicy zlokalizowanych przy zachodniej granicy widać wyraźny wzrost zainteresowania złotem. Mowa o m.in. Wrocławiu, Poznaniu, Kaliszu oraz Zielonej Górze.  

Powodów, dla których Niemcy decydują się kupować złoto akurat w Polsce, jest kilka. Po pierwsze - słaby kurs złotego. Polska waluta w ostatnich miesiącach głównie traci na giełdzie. W piątek za 1 euro należało zapłacić 4,74 zł. Taki kurs jest korzystny dla obcokrajowców, którzy wymienią euro na polską walutę. 

Złoto. Mennica tłumaczy zainteresowanie Niemców

Mennica Skarbowa wyjaśnia, że niski kurs złotego, choć zachęca Niemców do zakupu złota w Polsce, nie jest czynnikiem decydującym. - Ważniejsze są przepisy dotyczące zgłaszania transakcji odpowiednim urzędom, w tym skarbówce. W Niemczech od kilku lat trzeba to robić przy transakcji powyżej 2 tys. euro. W Polsce anonimowo można zakupić złoto do kwoty 15 tys. euro - tłumaczy Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej, cytowany przez BI. 

Według cennika na stronie Mennicy Skarbowej, za sztabkę złota ważącą jeden gram, należy zapłacić 338 zł, czyli według piątkowego kursu około 71 euro. Oznacza to, że w Polsce Niemcy mogą kupić złoto ważące około 211 gramów, bez ujawniania swojej tożsamości. W Niemczech do skarbówki należałoby zgłosić zakup już powyżej 28 gramów. Różnica jest więc znacząca.  

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Złoto. Czy będzie rekord?

Business Insider wyjaśnia, że zakupione w ten sposób złoto można bez problemu przewieźć przez granicę. Prawo Unii Europejskiej pozwala na swobodne przewożenie złota w strefie Schengen bez obowiązku dopełniania żadnych formalności, ani maksymalnej wagi kruszcu. Żołędowski przekazał, że największą popularnością cieszą się właśnie złote monety oraz średniej wielkości sztabki, które łatwo przetransportować i sprzedać poza granicami Polski. 

Mennica Skarbowa przewiduje, że ze względu na zwiększone zainteresowanie złotem przez Polaków, a także liczne zakupy obcokrajowców, w tym roku może paść rekord dotyczący sprzedanego złota. Poprzedni ustanowiono w roku 2021 i wyniósł 14 ton. 

Więcej o: