Wakacje kredytowe. Prezes Związku Banków Polskich: w piątek złożono ok. 260 tysięcy wniosków

- Do godziny 19:00 około 250-260 tys. osób złożyło skutecznie wniosek o wakacje kredytowe. To bardzo dobry wynik i bardzo dobra sprawność - powiedział na antenie TVN24 Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Z kolei wiceprezes Pekao SA Błażej Szczecki przekazał, że w jego banku w piątek wnioski złożyło kilkanaście proc. potencjalnie uprawnionych kredytobiorców.

Wakacje kredytowe weszły w życie 29 lipca 2022 roku. Projekt rządu umożliwia wstrzymanie rat kredytów hipotecznych w złotych na maksymalnie osiem miesięcy bez dodatkowych odsetek. Powoli kończy się  pierwszy dzień przyjmowania wniosków. Nie zabrakło w nim problemów, a także wyjątkowych rozwiązań.

Zobacz wideo Wakacje kredytowe? Ekspert: To oznacza, że będziemy spłacać kredyt o 8 miesięcy dłużej

Wakacje kredytowe. Ile złożono wniosków?

- Chciałbym podziękować wszystkim koleżankom i kolegom z banków i kierownictwu, ponieważ ta ustawa była procedowana w sposób ekstremalnie nowatorski. Bardzo krótki termin, żaden czas na przygotowanie - powiedział na antenie TVN24 Krzysztof Pietraszkiewicz. 

Prezes Związku Banków Polskich poinformował, że do banków w całej Polsce do godziny 19:00 spłynęło około 250-260 tys. poprawnie wypełnionych wniosków. Aż 95 proc. z nich zostało złożone drogą elektroniczną.

Statystyki z pierwszego dnia podały także niektóre banki. Alior Bank poinformował, że do godziny 19:00 przyjął ponad 16 tys. wniosków o wakacje kredytowe. Z kolei wiceprezes Banku Pekao S.A. Błażej Szczecki powiedział w rozmowie z Business Insiderem, że w jego banku o "zawieszenie spłat zawnioskowało kilkanaście proc. potencjalnie uprawnionych kredytobiorców". 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje kredytowe. "Wnioski wpłynęły już po północy"

- Pierwszy wniosek o rządowe wakacje wpłynął do nas kilka minut po północy. Spodziewamy się, że liczba wniosków systematycznie będzie wzrastać. Część osób zapewne złoży wniosek za kilka czy kilkanaście dni, gdyż wystarczy, że zrobią to tuż przed terminem płatności raty, które rozłożone są na poszczególne dni miesiąca - tłumaczył Szczecki dla BI. 

Tak duże zainteresowanie było dla wielu banków wyzwaniem. Wiceprezes Pekao opowiadał BI, że bank musiał uruchomić dodatkowe zasoby zarówno wśród pracowników, jak i w kwestii technicznej. "Odnotowaliśmy dziś dużo większy ruch niż standardowo".

Podobne wyzwanie stanęły przed m.in. PKO BP, który przedłużył w piątek godziny pracy w oddziałach w całej Polsce do godziny 19:00 i zapowiedział, że otworzy je również w sobotę, aby każdy zainteresowany mógł złożyć wniosek. 

Wakacje kredytowe. "Wszyscy skorzystają"

Według danych Biura Informacji Kredytowej kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych jest 3,41 miliona. W sumie wsparciem może zostać objęte aż 1,97 miliona kredytów hipotecznych.    

- Zapewniam wszystkich klientów, że będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych tak jak przewiduje to ustawa - zadeklarował w rozmowie z TVN24 prezes Krzysztof Pietraszkiewicz

Więcej o: