Ile kosztowało mieszkanie w Warszawie w 2003 roku? Aż trudno uwierzyć. O takich cenach można pomarzyć

Ile trzeba było zapłacić za metr kwadratowy mieszkania na warszawskiej Białołęce w 2003 roku? Business Insider dotarł do ogłoszenia zamieszonego w gazecie "Fakt". Teraz o takich stawkach możemy tylko pomarzyć.

W 2003 roku najtańsze mieszkanie od dewelopera w Warszawie można było kupić na osiedlu Dąbrówka Wiślana. Metr kwadratowy kosztował tam 2450 zł. Nieco drożej - 2664 za metr kwadratowy - wyceniano mieszkania na osiedlu Dębowy Park II. Na osiedlu Targówek Plaza deweloperzy chcieli 2673 zł za metr kwadratowy. Do tych informacji dotarli dziennikarze Business Insidera, analizując ogłoszenia reklamowe z 2003 roku.

Ceny mieszkań sprzed 20 lat. Teraz można o nich tylko pomarzyć

Nieco drożej było po drugiej stronie stolicy - na osiedlu Ostrobramska mieszkanie kosztowało 3343 zł za metr kwadratowy, w Ogrodach Bema II lokum można było zdobyć za 3172 zł za metr kwadratowy, a na Mokotowie za 3266 za metr kwadratowy.

Najdroższe ogłoszenie z ofertą mieszkaniową znalezione w "Fakcie" z 2003 roku dotyczyło osiedla Łucka City w centrum Warszawy - metr kosztował tam 1197 euro, czyli w tamtym czasie ok. 5,1 tys. zł.

Teraz, średnia cena za metr kwadratowy nowej nieruchomości w Warszawie to 13 524 zł. Przy wspomnianej Łuckiej na rynku wtórnym można znaleźć oferty za 12-18,5 tys zł za metr. Na Białołęce mieszkania kosztują około 9832 tys. zł za metr kwadratowy, a na Mokotowie 17 935 zł.

Ceny mieszkań spadają, ale jest gorzej niż rok temu

"Ceny mieszkań zaczęły spadać" - wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Eksperci przeanalizowali 36 498 internetowych ofert sprzedaży, zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Ceny mieszkań spadły w 11 z 17 analizowanych miast. Nadal są one jednak sporo droższe niż jeszcze przed rokiem. Więcej na ten temat w materiale:

Zobacz wideo Mieszkanie prawem, nie towarem. Co na to Konstytucja? [Next Station]

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

To jednak marna pociecha, dla tych, którzy chcą zainwestować we własne cztery ściany.

"Pomimo tych spadków ceny wciąż są wyższe niż przed rokiem we wszystkich badanych miastach. Liderem jest Szczecin (21 proc.). Dużo drożej niż w czerwcu 2021 r. jest też w Poznaniu (18 proc.), Rzeszowie (16 proc.) i Wrocławiu (16 proc). Z kolei najmniejszy roczny wzrost odnotowaliśmy w Sosnowcu i Katowicach. Ceny są tam o 6 proc. wyższe niż przed rokiem.

********************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: