Wielka fuzja staje się faktem. Orlen i LOTOS formalnie się łączą. Obajtek: "Od dziś jesteśmy jedną firmą"

"Od dzisiaj razem z Grupą LOTOS jesteśmy jedną firmą!" - pisze na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Połączenie PKN Orlen i Grupy LOTOS zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Od dzisiaj razem z Grupą LOTOS jesteśmy jedną firmą! Połączony koncern to optymalizacja kosztów zakupu i logistyki ropy oraz większa stabilności w czasie rynkowych wahań. Rozpoczynamy pracę by pozytywne efekty połączenia były widoczne dla naszych klientów jak najszybciej

- pisze na Twitterze prezes PKN 

Połączenie Orlenu i Lotosu zostało już zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Doszło także do podwyższenia kapitału zakładowego (z ok. 534,6 mln zł do ok. 783 mln zł) oraz zmiany statutu PKN Orlen.

Z dniem 1 sierpnia 2022 roku PKN Orlen wstąpił we wszystkie prawa i obowiązki Grupy Lotos

- informuje Orlen. Akcje Grupy LOTOS zostają wycofane z obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Piotr Naimski i Mateusz Morawiecki Kulisy dymisji Naimskiego. Kaczyński dał zielone światło. W Orlenie euforia

  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Przejęcie Lotosu to "tragiczny wątek"

Fuzja Orlenu z Lotosem wzbudza sporo emocji i nie wszyscy widzą w niej sens. - Jest absolutnie zbędna - mówił o niej w rozmowie z TVN24 Piotr Woźniak, minister gospodarki w latach 2005-2007 i prezes PGNiG w latach 2016-2020.

Złe zdanie o operacji połączenia ma też Paweł Olechnowicz, prezes grupy Lotos w latach 2002-2016. 

Przejęcie, likwidacja Lotosu, niezależnie od tego, co będzie się działo, za dwa-trzy lata, ukaże, powiedzmy, tragiczny wątek. Tego nie wolno dzisiaj robić

- mówił niedawno w rozmowie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Sprzedaż Lotosu to błąd? Pytamy byłego prezesa Lotosu, Pawła Olechnowicza

Warunkiem połączenia Orlenu z Lotosem było przejęcie 417 stacji paliw Lotos przez spółkę MOL - węgierski gigant rynku paliwowego. W ramach tej samej transakcji Orlen przejmuje 185 stacji MOL na terenie Węgier i Słowacji. Ponadto spółka Saudi Aramco obejmie 30 proc. wydzielonej rafinerii Lotosu w Gdańsku.

Plan połączenia Orlenu i PGNiG. Obajtek snuje wizje. Plan połączenia Orlenu i PGNiG. Obajtek snuje wizje. "Tragiczny wątek"

  • Więcej o planach Orlenu przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Orlen przejmie też PGNiG

"Mocarstwowe" plany Orlenu nie kończą się na fuzji z Grupą LOTOS. W zeszłym tygodniu spółka przedstawiła już także plan połączenia z PGNiG. Ma do niego dojść już w ostatnim kwartale br.

Plan tzw. przeniesienia poprzez przejęcie przewiduje, że cały majątek PGNiG zostanie przeniesiony na PKN ORLEN w zamian za akcje, które płocki koncern przyzna akcjonariuszom PGNiG. Emisja akcji połączeniowych, które trafią do dotychczasowych akcjonariuszy PGNiG, podwyższy kapitał zakładowy PKN ORLEN.

Więcej o: