Wakacje kredytowe. Przewrotna reklama rządu: "Większa rata kredytu = WIĘKSZA oszczędność"

Na rządowych profilach w internecie pojawiła się reklama wakacji kredytowych. Na grafice znalazło się zdanie: "Większa rata kredytu= WIĘKSZA oszczędność". Po fali krytyki akcji ze strony ekspertów ministerka sportu usunęła wpis, ale taki sam widnieje wciąż na profilu premiera Mateusza Morawieckiego.

W piątek 29 lipca w życie weszły przepisy o wakacjach kredytowych. Ustawa czasowo rozszerza możliwość skorzystania z nich na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w złotówkach. 

Zobacz wideo Wakacje kredytowe? Ekspert: To oznacza, że będziemy spłacać kredyt o 8 miesięcy dłużej

Wakacje kredytowe z przewrotną reklamą rządu

Na fanpage'u Anny Krupki, ministerki sportu pojawiła się grafika reklamująca wakacje kredytowe. Taką samą zamieścił u siebie premier Mateusz Morawiecki. Krupka usunęła post, po krytyce jaka na nią spadła. Grafikę można jednak wciąż zobaczyć na facebookowym profilu szefa rządu

Podano na niej przykład wakacji kredytowych u osoby, której rata wzrosła z 1500 do 2400 zł. "Dzięki rządowemu wsparciu rodzina oszczędza w latach 2022/24 aż 19 200 zł". Kontrowersje wzbudziło jednak podsumowanie, które umieszczono na dole plakatu. 

Większa raty kredytu = WIĘKSZA oszczędność

- czytamy. 

Choć zdanie można bez problemu zinterpretować zgodnie z intencją rządzących, to razi dobór słów. Im bowiem większa rata kredytu, tym rzeczywiście wakacje kredytowe pozwolą zaoszczędzić więcej. Ale przecież im większą płacimy ratę, tym mniej zostaje w naszej kieszeni. Ponadto to rozwiązanie wprowadzono m.in. w związku niewielkimi oszczędnościami Polaków, które pozwoliłyby przetrwać czas wyższych stóp procentowych. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Post skrytykowali eksperci. "Naprawdę? Większa rata kredytu = większa oszczędność? To jak kredyty pójdą w górę to jeszcze zaoszczędzimy więcej? Słuszną linię ma nasza partia! Oszczędzajmy więcej!" - ironizuje ekonomista i ekspert Instytutu Emerytalnego Marcin Wojewódka.

"Do tego, że kłamią już przywykliśmy! Ale do tego, że uwłaczają naszej inteligencji nie przywykniemy i nie będziemy tolerować. Kłamstwo bowiem boi się prawdy..." - komentuje Monika Smulewicz z Grant Thorton Polska. 

"Widać wyraźnie, że ministrowie PiSu są wyłącznie z politycznych układanek, bez uwzględnienia wiedzy i kompetencji. Dla każdego, poza nimi, oczywiste jest, że odroczona płatność to żadna oszczędność, a tylko chwilowo mniejsze wydatki. Rozumni nie powielaliby takich głupot" - pisze Maria Janyska, posłanka PO.

Wakacje kredytowe. Jakie zasady?

Wakacje kredytowe są skierowane do osób, które zaciągnęły kredyty hipoteczne w złotych polskich na zakup mieszkania. To nawet osiem miesięcy odroczonych spłat raty kredytu:

  • po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.)
  • po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Rząd informuje, że terminy na spłaty rat zostaną przedłużone bez dodatkowych odsetek. 

Spłata kredytu zostaje zawieszona z dniem złożenia wniosku. Bank ma 21 dni, aby potwierdzić otrzymanie dokumentu. Wniosek należy złożyć w formie papierowej lub elektronicznej. Trzeba zawrzeć z nim następujące informacje:

  • dane kredytobiorcy,
  • dane banku-kredytodawcy,
  • numer umowy kredytowej, 
  • wnioskowany okres lub okresy zawieszenia spłaty kredytu,
  • do wniosku należy dodać także oświadczenie, w którym podkreślimy, że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: