Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wyruszył z Odessy. Wcześniej miasto ostrzelali Rosjanie

Niecałe dwa tygodnie po zawarciu porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża z portu w Odessie wyruszył pierwszy transport. Wcześniej, dzień po podpisaniu porozumienia, na ukraińskie miasto spadły rosyjskie rakiety.

Statek ze zbożem wyruszył z portu w Odessie do Libanu. Poinformowały o tym władze Ukrainy. To pierwszy taki transport od lutego, czyli od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Zobacz wideo Czy Iga Świątek nie lubi, gdy ktoś jej mówi co ma robić? Przypominamy wypowiedź z 2018 roku

Ukraińskie zboże już w drodze. To może być przełom

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez ukraiński resort infrastruktury, pierwszy ze statków, który wyruszył z Odessy, to jednostka Razoni pod banderą Sierra Leone. Na jego pokładzie znajduje się 26 tysięcy ton ukraińskiej kukurydzy. Ładunek ma dotrzeć do portu w libańskim Trypolisie.

Minister Ołekasndr Kubrakow poinformował, że w odeskich portach oczekuje jeszcze 16 statków załadowanych zbożem, które nie mogły do tej pory wypłynąć z powodu wybuchu wojny. Jak dodał, Ukraina w najbliższych tygodniach planuje osiągnąć pełne moce w eksporcie produkcji rolnej.

Port w Odessie. To tu spadły rosyjskie rakiety tuż po podpisaniu porozumienia

Ukraińskie porty od początku wojny były blokowane przez rosyjską marynarkę wojenną. 22 lipca w Turcji Rosja zobowiązała się do odblokowania eksportu ukraińskiego zboża. Słowo złamali jednak już dzień później - ostrzelali bowiem tamtejszy port już 23 lipca. Dwie rakiety zostały zestrzelone przez ukraińską obronę przeciwlotniczą, kolejne dwie eksplodowały. W porcie wybuchł pożar.

Rzecznik ukraińskiego MSZ stwierdził wówczas, że atak podważa rosyjskie obietnice. Z kolei amerykańska ambasadorka w Kijowie oświadczyła, że Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności za "odrażający" atak.

Odessa to jeden z portów, z których ma być prowadzony eksport ukraińskiego zboża. W piątek w Turcji Rosja zobowiązała się do odblokowania transportu ukraińskiej pszenicy przez Morze Czarne. Ukraina posiada w magazynach około 20 milionów ton ziarna, bez którego niektórym regionom świata grozi kryzys żywnościowy.

Więcej o: