Kredyt hipoteczny, a ankieta NBP: Banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej

Banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski. Oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny.

NBP opublikował 1 sierpnia kwartalny raport "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych". Omówiono w nim zmiany w polityce kredytowej banków i popycie na kredyty, które zaobserwowano w II kwartale 2022 r., a także przewidywania banków na III kwartał. Raport przygotowano na podstawie ankiety, którą na początku lipca 2022 r. wypełniły 23 banki o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 88 proc.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kredyt mieszkaniowy. Większość banków ponownie zaostrzyła kryteria

W II kwartale 2022 r. ankietowane banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw, jako powód podając m.in. zaostrzenie polityki pieniężnej i wzrost ryzyka w niektórych branżach - wskazuje NBP w komunikacie. Jednocześnie banki nie zmieniły istotnie warunków kredytowania. Jak czytamy, spadek popytu ze strony przedsiębiorstw, głównie na kredyty długoterminowe, wynikał ze spadku zapotrzebowania na finansowanie inwestycji.

Z ankiety wynika, że większość banków po raz kolejny zaostrzyła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Jako uzasadnienie wskazały na pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych. Banki obniżały marżę kredytową, jednak nie zmieniały innych warunków kredytowania zakupu mieszkań. W opinii banków, jak wskazuje NBP, znaczny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe wynikał z pogorszenia się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, zmian w wydatkach konsumpcyjnych, prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zaostrzenia standardów polityki kredytowej.

Zgodnie z deklaracjami banków zaostrzenie polityki kredytowej w II kwartale 2022 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikało ze wzrostu stóp procentowych i pogorszenia się sytuacji gospodarczej w kraju. Zmiany warunków kredytowania ograniczały się przede wszystkim do podniesienia marży kredytowej, w tym na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem. Zaobserwowany wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne był następstwem wzrostu zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku.

Banki przewidują dalsze zaostrzanie polityki kredytowej. Oczekują spadku popytu

Banki spodziewają się dalszego obniżenia aktywności na rynku kredytowym w III kwartale 2022 r. Ankietowane podmioty przewidują kontynuację zaostrzania polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw (głównie dużych podmiotów) i gospodarstw domowych oraz oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny - podaje NBP.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta
Więcej o: