Kredyt hipoteczny, a ankieta NBP: Banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej

Banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw i gospodarstw domowych - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Narodowy Bank Polski. Oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny.

NBP opublikował 1 sierpnia kwartalny raport "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych". Omówiono w nim zmiany w polityce kredytowej banków i popycie na kredyty, które zaobserwowano w II kwartale 2022 r., a także przewidywania banków na III kwartał. Raport przygotowano na podstawie ankiety, którą na początku lipca 2022 r. wypełniły 23 banki o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 88 proc.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Adam GlapińskiAdam Glapiński: "Inflacja będzie się zmniejszać już po wakacjach"

Kredyt mieszkaniowy. Większość banków ponownie zaostrzyła kryteria

W II kwartale 2022 r. ankietowane banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw, jako powód podając m.in. zaostrzenie polityki pieniężnej i wzrost ryzyka w niektórych branżach - wskazuje NBP w komunikacie. Jednocześnie banki nie zmieniły istotnie warunków kredytowania. Jak czytamy, spadek popytu ze strony przedsiębiorstw, głównie na kredyty długoterminowe, wynikał ze spadku zapotrzebowania na finansowanie inwestycji.

Z ankiety wynika, że większość banków po raz kolejny zaostrzyła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Jako uzasadnienie wskazały na pogorszenie się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrost stóp procentowych. Banki obniżały marżę kredytową, jednak nie zmieniały innych warunków kredytowania zakupu mieszkań. W opinii banków, jak wskazuje NBP, znaczny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe wynikał z pogorszenia się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, zmian w wydatkach konsumpcyjnych, prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zaostrzenia standardów polityki kredytowej.

Zgodnie z deklaracjami banków zaostrzenie polityki kredytowej w II kwartale 2022 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikało ze wzrostu stóp procentowych i pogorszenia się sytuacji gospodarczej w kraju. Zmiany warunków kredytowania ograniczały się przede wszystkim do podniesienia marży kredytowej, w tym na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem. Zaobserwowany wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne był następstwem wzrostu zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku.

Okładka 'Sieci' 1 sierpnia 2022Glapiński mówi o planie Niemiec na Tuska. Fala komentarzy w sieci. "Niedowierzanie"

Banki przewidują dalsze zaostrzanie polityki kredytowej. Oczekują spadku popytu

Banki spodziewają się dalszego obniżenia aktywności na rynku kredytowym w III kwartale 2022 r. Ankietowane podmioty przewidują kontynuację zaostrzania polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw (głównie dużych podmiotów) i gospodarstw domowych oraz oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny - podaje NBP.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Skorzystałeś z wakacji kredytowych, bank obniży ci zdolność kredytową? Pytamy eksperta
Więcej o: