Wakacje kredytowe weszły w życie 29 lipca 2022 roku. Projekt rządu umożliwia wstrzymanie rat kredytów hipotecznych w złotych na maksymalnie osiem miesięcy bez dodatkowych odsetek. Jak informowaliśmy w piątek na Gazeta.pl, klienci banków alarmowali, że są problemy ze składaniem wniosków.
Informację o tym, że banki mają rzekomo utrudniać klientom składanie wniosków, skomentował Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. - Już jest interwencja prezesa UOKiK, ponieważ takie zachowanie banków jest absolutnie niedopuszczalne. Będziemy szukać tego typu zachowań i je piętnować, ponieważ banki muszą się stosować do regulacji, które zostały przyjęte przez rząd PiS i przez polski Sejm - mówił premier.
W zeszły wtorek, czyli jeszcze przed wejściem w życie ustawy o wakacjach kredytowych, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział, że będzie na bieżąco analizował wdrażanie tej oferty. W poniedziałek Tomasz Chróstny, prezes UOKiK poinformował, że od piątku wpłynęło do niego 300 skarg na banki, a część skarg wpływa również do Rzecznika Finansowego.
- Klienci skarżą się na utrudnienia procesów wnioskowania. Jedną sprawą jest system elektroniczny, bankowość internetowa, druga sprawa to kwestia prozaiczna - kwestia otwarcia oddziałów banków. Dodatkowo banki utrudniają wskazanie w jednym wniosku 8 miesięcy wakacji kredytowych, a na to też zezwala ustawa - jest to również ograniczenie naszych praw jako konsumentów - tłumaczył Chróstny w rozmowie z RMF FM.
Prezes wyjaśniał, że "skorzystanie z ustawowych wakacji kredytowych jest naszym prawem". Przypominamy, że rozwiązanie to funkcjonuje w polskim systemie prawnym od lat - na zasadzie ewentualnej indywidualnej umowy z bankiem, przy czym bank mógł się na taką opcję nie zgodzić. Teraz nowe prawo czasowo rozszerza możliwość skorzystania z rozwiązania na wszystkich obywateli, którzy wzięli kredyt mieszkaniowy w złotówkach - wystarczy złożyć wniosek.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Tomasz Chróstny przypominał na antenie RMF FM, że "banki nie mają podstaw do tego, żeby sam fakt skorzystania z ustawowych wakacji kredytowych powodował obniżenie zdolności kredytowe".
- Banki wiedzą też, że mają jak najszybciej dostosować swoje systemy wnioskowania do przepisów ustawy tak, aby nie utrudniać, a ułatwiać możliwość skorzystania konsumentom z wakacji - mówił.
Pod lupą UOKiK znajduje się 16 banków: Alior Bank, Bank Handlowy w Warszawie, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pocztowy, Bank Polska Kasa Opieki, Bank Polskiej Spółdzielczości (Grupa BPS), BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Pekao Bank Hipoteczny, PKO Bank Hipoteczny, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Santander Bank Polska, SG Bank.
- Pierwsze zarzuty mogą być już w tym tygodniu względem tych banków, które się nie dostosowały i dalej wprowadzają konsumentów w błąd. W takim przypadku grożą im sankcje do 10 proc. obrotów, dlatego zachęcamy banki, aby zachowywały się racjonalnie i wpływały na proces legislacyjny - mówił prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, cytowany przez RMF FM.