Gdzie ten węgiel i po ile? Państwowa agencja wyjaśnia. "Cena o 251 proc. wyższa niż przed rokiem"

Węgiel to jeden z najbardziej poszukiwanych surowców w ostatnich miesiącach. Ile go wydobyto, ile sprzedano? Ujawniła to Agencja Rozwoju Przemysłu. Jedno, co rzuca się w oczy, to gigantyczna zmiana ceny.

Agencja Rozwoju Przemysłu opublikowała dane dotyczące wydobycia węgla w pierwszym półroczu. Wzrost jest symboliczny, ale jednak został odnotowany. Przez pierwsze sześć miesięcy roku kopalnie wydobyły bowiem 27,9 milionów ton węgla. Rok temu było to 27,7 milionów ton węgla. Wzrost wynosi więc 0,2 miliony ton.

Zobacz wideo Z czego rezygnujemy w dobie inflacji? "Jesteśmy przerażeni" [SONDA]

Gdzie ten węgiel? Na hałdach prawie go nie ma

ARP opublikowała też dane dotyczące wydobycia węgla w czerwcu. Kopalnie wydobyły i sprzedały surowiec w ilości 4,4 miliona ton. Wydobycie było na poziomie zbliżonym do zeszłorocznego, ale sprzedaż w porównaniu rok do roku spadła o około 0,2 mln ton.

Znaczący spadek widać, jeżeli spojrzymy na stan zapasów węgla na zwałach. Obecnie zalega zaledwie 1,5 mln ton. Rok temu było to znacznie więcej, bo 5,3 mln ton.

Ceny węgla ostro w górę. "Wartość o 251,3 proc. wyższa niż przed rokiem"

ARP publikuje też dane dotyczące zatrudnienia w górnictwie. W branży zatrudnionych jest 74,8 tys. osób. Taki jest stan zatrudnienia w sektorze na koniec czerwca 2022 r. Agencja informuje też o cenach węgla na światowych rynkach. Czerwiec przyniósł w tym zakresie wzrost. Ceny węgla w portach ARA (Antwerpia-Rotterdam-Amsterdam) wzrosły o 12 proc.  w porównaniu do maja 2022 r. Jednocześnie jest to wartość o 251,3 proc. wyższa niż przed rokiem.

Zgodnie z danymi opublikowanymi we wtorek cena węgla w europejskich portach ARA spadła do ok. 321 dolarów za tonę. Średnie ceny paliw są o kilka groszy wyższe niż w poniedziałek. Z kolei za tonę pelletu w sklepach należy zapłacić od 2340 zł do 2740 zł.

Polski węgiel jest znacznie tańszy. Można kupić go w sklepie internetowym Polskiej Grupy Górniczej. E-sklep przeżywa jednak prawdziwe oblężenie. Towar jest uzupełniany na "półce sklepowej" we wtorki i czwartki od 16:00 i jest dostępny do wyczerpania zapasu. Towaru jednak nieustannie brakuje, bo cena surowca waha się od 710,94 zł do 1045 zł za 750-1000 kg. Orzech Sośnica i Groszek Sośnica kosztują 710,94 zł za tonę, Pieklorz Ekogroszek 1045 zł za tonę. Węgiel na składach kosztuje znacznie więcej, bo nawet 3300 zł za tonę. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: