Rząd ma powody do zadowolenia. Polacy pożyczają mu coraz więcej pieniędzy

Utrzymuje się bardzo wysokie zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi. Oficjalnych danych za lipiec Ministerstwo Finansów jeszcze nie podało, ale ze statystyk Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wynika, że mogło przekroczyć 10 mld zł. W całym 2022 r. sprzedaż obligacji oszczędnościowych wyniosła ok. 43,3 mld zł, co już było wynikiem bardzo wysokim na tle poprzednich lat. W 2022 r. ta granica pęknie już w wakacje.

Ponad 10 mld zł - taką sprzedaż obligacji oszczędnościowych (czyli obligacji adresowanych do inwestorów indywidualnych, "zwykłych Kowalskich") w lipcu raportuje portal Bankier.pl, powołując się na dane Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Oficjalne dane w tym zakresie Ministerstwo Finansów poda w połowie sierpnia.

Wzmożone zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi nie dziwi - od początku czerwca do oferty wprowadzono tzw. obligacje antyinflacyjne. Ich oprocentowanie wprawdzie wcale nie jest "antyinflacyjne" - w przypadku papierów rocznych wynosi tyle, co stopa referencyjna NBP (czyli 5,25 proc. w czerwcu, 6 proc. w lipcu), dla papierów dwuletnich o 0,25 pp. więcej.

Przy ponad 15-procentowej inflacji nie wygląda to może okazale, ale jednak - w połączeniu z uatrakcyjnieniem oprocentowania pozostałych typów obligacji - zadziałało na wyobraźnię Polaków. W czerwcu sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych sięgnęła blisko 14,1 mld zł. To był absolutny rekord. Dla porównania - we wcześniejszych miesiącach 2022 r. czy w 2021 r. średnia miesięczna sprzedaż wynosiła ok. 3,4-3,6 mld zł, a poprzedni najwyższy wynik w ostatnich dwóch latach to niespełna 5,4 mld zł w lutym br.

embed
  • Więcej o obligacjach przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Państwo coraz więcej pożycza od obywateli

Sprzedaż obligacji na poziomie ponad 10 mld zł w lipcu to dobra wiadomość dla rządu, bo oznacza, że wynik z czerwca nie był jednorazowym wystrzałem w efekcie przebudowania oferty. To sygnał, że odpowiednio projektując ofertę jest w stanie mocniej finansować potrzeby budżetowe z tego źródła - tym bardziej wobec meldowanych problemów z szerokim zainteresowaniem polskimi obligacjami ze strony inwestorów instytucjonalnych. 

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że na koniec czerwca br. całkowite zadłużenie w skarbowych papierach wartościowych na rynku krajowym wynosiło ok. 861,4 mld zł, z czego już ponad 70 mld zł - czyli ponad 8 proc. - stanowią środki gospodarstw domowych. Oczywiście, to wciąż stosunkowo niedużo, ale jednak dwukrotnie więcej niż jeszcze dwa lata temu (kwotowo; pod względem udziału w łącznym krajowym zadłużeniu wzrost wyniósł ok. 80 proc.). 

Sprzedaż obligacji bije rekordy co roku

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych bije rekordy nie tylko w ostatnich miesiącach. W ostatnich latach wzrosła diametralnie. Przykładowo, o ile w latach 2011-2014 nie przekracza 3 mld zł rocznie, o tyle już w 2017 r. sięgnęła blisko 7 mld zł, rok później prawie 13 mld zł, w 2019 r. ponad 17 mld zł, potem ponad 28 mld zł, a w 2021 r. przeszło 43,3 mld zł. 

embed
  • Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Więcej o: