Bon turystyczny to 500 lub 1000 zł na dziecko. Jak skorzystać? Do kiedy? Jak aktywować?

Bon turystyczny na wakacje w Polsce można wykorzystać do końca września. Świadczenie wynosi 500 zł na każde dziecko (lub 1000 zł w przypadku orzeczenia o niepełnosprawności). Jak skorzystać z bonu turystycznego? Gdzie można go zrealizować?

Bon turystyczny został uruchomiony 1 sierpnia 2020 r. "Do tej pory rodzice i opiekunowie z 4,3 mln przyznanych bonów aktywowali ponad 3,5 mln" - czytamy w komunikacie ZUS. Podkreślono, że wciąż pozostaje 776 tys. bonów turystycznych na kwotę 528 mln zł, które jeszcze w ogóle nie zostały aktywowane. Łączna liczba bonów, które czekają na wykorzystanie (nieaktywne; aktywne, ale niewykorzystane i częściowo wykorzystane), to ponad 2 mln.

Bon turystyczny na wakacje 2022. Kto może skorzystać?

Bon turystyczny jest przeznaczony dla rodziców przynajmniej jednego dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18. roku życia. Na każde z dzieci przypada 500 zł - oznacza to, że wysokość bonu jest uzależniona od liczby dzieci, które znajdują się w rodzinie i nie skończyły jeszcze 18 lat. Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, wówczas przysługuje mu 1000 zł.

"Podobnie jak w programie 'Rodzina 500 Plus', bon przysługuje niezależnie od poziomu dochodów. Z bonu turystycznego będzie mogło skorzystać niemal 6,5 miliona polskich dzieci, w tym także dzieci rodziców pracujących za granicą" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak aktywować bon turystyczny? [INSTRUKCJA]

Bon turystyczny możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Bon jest generowany w formie 16-cyfrowego numeru, który zostanie wysłany na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Nie trzeba składać wniosku o przyznanie bonu turystycznego. Należy go jedynie aktywować. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS w serwisie www.zus.pl. Następnie wybrać zakładkę "Ogólny" i przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Należy uzupełnić aktualny e-mail oraz numer telefonu komórkowego.

Bon turystyczny możemy zrealizować tylko na terenie Polski. Zapłacimy nim m.in. za pobyt w hotelu, gospodarstwie agroturystycznym, campingu czy pensjonacie. Możemy nim zapłacić także za imprezy turystyczne, które są realizowane przez organizacje pożytku publicznego lub przedsiębiorcę turystycznego. "Pamiętaj, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji" - przypomina rządowy portal bonturystyczny.polska.travel. Bonem turystycznym zapłacimy także za kolonię, "zieloną szkolę", wycieczkę czy obóz.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest sporo. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo "Nie polecę, nie warto", czyli jak oszczędzić na wakacjach. Bronek radzi w "Co tak drogo"
Więcej o: