Ukraina przyspiesza przygotowania do UE - rejestr oligarchów, walka z korupcją. "Wdrożymy do końca roku"

- Zadaniem Ukrainy jest pełne wdrożenie wszystkich zaleceń do końca roku - zapowiedział zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa. Komisja Europejska po zatwierdzeniu kandydatury Ukrainy postawiła przed nią 7 zaleceń, które muszą zostać spełnione, aby przyśpieszyć wejście do wspólnoty. Dotyczą one m.in. mediów, korupcji, czy stworzenia rejestru oligarchów.

27 przywódców państw członkowskich UE 24 czerwca zatwierdziło rekomendację Komisji Europejskiej na temat nowych członków sojuszu. Ukraina i Mołdawia stały się wtedy oficjalnie krajami kandydującymi do wstąpienia do Unii Europejskiej. Status kandydata to dopiero pierwszy krok na drodze do Unii. Kolejne będzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.   

Zobacz wideo Poparcie USA dla Ukrainy osłabło? Pytamy eksperta

Unia Europejska. Ukraina kandydatem, przygotowuje się do wdrożenia zaleceń

W tej sprawie zgodę będą musiały dać jednomyślnie państwa członkowskie na podstawie raportów Komisji Europejskiej o postępach w spełnianiu warunków. Same negocjacje mogą trwać latami. Ukraina jednak już podjęła kroki w celu wdrożenia siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej, związanych ze staraniami o wejście do Unii Europejskiej. Trwają również prace i rozmowy strony ukraińskiej z europejskimi politykami.  

- Zadaniem Ukrainy jest pełne wdrożenie wszystkich zaleceń do końca bieżącego roku - zapowiedział zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraina chce spełnić zalecenia UE do końca roku

Ukraina powinna wprowadzić europejskie rozporządzenia w gospodarce i wszystkich innych dziedzinach życia. Parlament ma uchwalać przepisy, w których sprawie została podjęta stosowna uchwała Rady Najwyższej. Zgodnie z nim każda uchwalona ustawa będzie dokładnie rozpatrywana pod kątem zgodności z kryteriami prawa europejskiego

- Realizacja tych zaleceń nie jest jedynym wymogiem albo warunkiem, który zbliży nas do członkostwa w Unii. Musimy mówić o wprowadzeniu regulacji Unii Europejskiej w sferach gospodarki i ogólnie o wprowadzeniu europejskiego stylu we wszystkich sferach życia publicznego Ukrainy - podkreślił Ihor Żowkwa.  

Unia Europejska. Ukraina wprowadzi rejestr oligarchów

W Ukrainie powołano już szefa specjalistycznej prokuratury antykorupcyjnej i komisję konkursową, która ma wybrać członków Najwyższej Rady Sprawiedliwości. Dekretem prezydenta Ukrainy wprowadzono w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o utworzeniu rejestru oligarchów.  

Zakończyły się także prace nad projektem ustawy medialnej zgodnym z unijnymi dyrektywami oraz przygotowano projekt ustawy o mniejszościach narodowych. Zastępca szefa Biura Prezydenta przekazał, że spełniają one wszystkie wymogi, które były w zaleceniach Komisji Europejskiej. 

Natalia Forsyuk dyrektorka generalna ukraińskiego biura rządowego ds. integracji europejskiej i NATO stwierdziła, że procedury negocjacyjne w sprawie przystąpienia do UE mogą rozpocząć się już w 2023 roku. Z kolei Ukraina może liczyć na wstąpienie do Unii Europejskiej nie wcześniej niż w 2029 roku. 

Więcej o: