27 przywódców państw członkowskich UE 24 czerwca zatwierdziło rekomendację Komisji Europejskiej na temat nowych członków sojuszu. Ukraina i Mołdawia stały się wtedy oficjalnie krajami kandydującymi do wstąpienia do Unii Europejskiej. Status kandydata to dopiero pierwszy krok na drodze do Unii. Kolejne będzie rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych.
W tej sprawie zgodę będą musiały dać jednomyślnie państwa członkowskie na podstawie raportów Komisji Europejskiej o postępach w spełnianiu warunków. Same negocjacje mogą trwać latami. Ukraina jednak już podjęła kroki w celu wdrożenia siedmiu zaleceń Komisji Europejskiej, związanych ze staraniami o wejście do Unii Europejskiej. Trwają również prace i rozmowy strony ukraińskiej z europejskimi politykami.
- Zadaniem Ukrainy jest pełne wdrożenie wszystkich zaleceń do końca bieżącego roku - zapowiedział zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Ukraina powinna wprowadzić europejskie rozporządzenia w gospodarce i wszystkich innych dziedzinach życia. Parlament ma uchwalać przepisy, w których sprawie została podjęta stosowna uchwała Rady Najwyższej. Zgodnie z nim każda uchwalona ustawa będzie dokładnie rozpatrywana pod kątem zgodności z kryteriami prawa europejskiego.
- Realizacja tych zaleceń nie jest jedynym wymogiem albo warunkiem, który zbliży nas do członkostwa w Unii. Musimy mówić o wprowadzeniu regulacji Unii Europejskiej w sferach gospodarki i ogólnie o wprowadzeniu europejskiego stylu we wszystkich sferach życia publicznego Ukrainy - podkreślił Ihor Żowkwa.
W Ukrainie powołano już szefa specjalistycznej prokuratury antykorupcyjnej i komisję konkursową, która ma wybrać członków Najwyższej Rady Sprawiedliwości. Dekretem prezydenta Ukrainy wprowadzono w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o utworzeniu rejestru oligarchów.
Zakończyły się także prace nad projektem ustawy medialnej zgodnym z unijnymi dyrektywami oraz przygotowano projekt ustawy o mniejszościach narodowych. Zastępca szefa Biura Prezydenta przekazał, że spełniają one wszystkie wymogi, które były w zaleceniach Komisji Europejskiej.
Natalia Forsyuk dyrektorka generalna ukraińskiego biura rządowego ds. integracji europejskiej i NATO stwierdziła, że procedury negocjacyjne w sprawie przystąpienia do UE mogą rozpocząć się już w 2023 roku. Z kolei Ukraina może liczyć na wstąpienie do Unii Europejskiej nie wcześniej niż w 2029 roku.