Ceny paliw znów pójdą w górę? "Benzyna o 1 zł droższa". Istotny jeden czynnik

Jeśli tarcza antyinflacyjna wygaśnie, a stawki VAT na paliwo zostaną przywrócone do poziomu 23 proc., to ceny paliw znów wzrosną. Jak bardzo? Benzyna i olej napędowy pójdą w górę o ok. 1 zł/l, a autogaz o około 70 gr/l, czyli ceny paliw podskoczą do poziomu powyżej 8 zł/l - powiedziała Urszula Cieślak z biura monitorującej rynek paliw firmy Reflex w rozmowie z Interią.

Od początku wakacji ceny paliw w Polsce wyraźnie spadły. Przypomnijmy, że pod koniec czerwca litr benzyny 95PB na stacjach kosztował średnio ok. 7,90 zł. Podobnie było w przypadku oleju napędowego. Z kolei za autogaz kierowcy musieli płacić ok. 3,50 zł/l.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Tankowanie samochodu na stacji Shell Benzyna E10 od 2024 r. Co to za nowe paliwo? Czemu rząd je chce wprowadzić?

Paliwa mogą znów podrożeć. "Wzrost cen paliw do poziomu powyżej 8 zł/l"

Według analizy serwisu e-petrol.pl, w pierwszym tygodniu sierpnia średnia cena benzyny 95PB na polskich stacjach paliw powinna mieścić się w przedziale 7,17-7,32 zł za litr - czytamy. Olej napędowy powinien kosztować przeciętnie od 7,47 zł do 7,59 zł. Natomiast w przypadku LPG, kierowcy mogą liczyć na ceny w przedziale 3,33-3,42 zł/l.

Rząd wprowadził 1 lutego tarcze antyinflacyjne, które następnie przedłużył do 31 października 2022 r. Obniżono m.in. stawkę podatku VAT na paliwa z 23 proc. do 8 proc. Powrót do poprzedniej stawki będzie zatem oznaczał wyższe ceny paliw.

- Jeśli ceny netto paliw na rynku krajowym pozostałyby na dzisiejszym poziomie, to przywrócenie 23 proc. stawki VAT spowoduje wzrost cen benzyny i oleju napędowego o ok. 1 zł/l i autogazu o około 0,7 zł/l, czyli wzrost cen paliw do poziomu powyżej 8 zł/l - powiedziała Urszula Cieślak z biura monitorującej rynek paliw firmy Reflex w rozmowie z Interią.

Zsolt Hernádi "Przyboczny" Orbana ścigany ENA. Orlen sprzeda mu część stacji Lotos

Stacje oferują rabaty na paliwo. Ale promocja potrwa tylko do końca wakacji

PKN Orlen, Lotos oraz BP wprowadziły rabat na paliwo, który obowiązuje do końca wakacji. Każdy uczestnik promocji może otrzymać 30 groszy rabatu na litrze benzyny lub oleju napędowego w ramach trzech tankowań do 50 litrów miesięcznie. Każdego miesiąca będzie więc można kupić łącznie 150 litrów paliwa w promocji. Aby skorzystać z rabatu, należy pobrać i zainstalować aplikację wybranej stacji benzynowej. Do akcji obniżek cen dołączyła też Moya, która oferuje zakup tańszego paliwa bez aplikacji i miesięcznego limitu.

Promocje zostały wprowadzone na czas wakacji w związku z wysokimi cenami paliw. Jeśli nie zostaną przedłużone, kierowcy powinni przygotować swoje portfele na większe wydatki.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Kto tak naprawdę zarządza Orlenem i Lotosem?
Więcej o: