500 Plus - kiedy wypłata z ZUS? Jakie są terminy wypłaty świadczenia?

Świadczenie 500 Plus przeszło reformę. Oznacza to, że terminy wypłat zmieniają się co 12 miesięcy. Jednak każdy rodzic może samodzielnie sprawdzić, kiedy otrzyma pieniądze.

Rząd wprowadził w 2021 r. reformę w programie 500 Plus. Rodzice muszą teraz składać wnioski o świadczenie co roku, a co za tym idzie - terminy wypłat również będą się co roku zmieniać, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych przydziela je losowo.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

500 Plus. Kiedy wypłata świadczenia? Sprawdź terminy ZUS

ZUS może przydzielić wypłatę świadczenia w następujących dniach miesiąca: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 lub 22. Jeśli płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przelane na konto dzień wcześniej.

Termin wypłaty świadczenia 500 Plus można sprawdzić samodzielnie, logując się do PUE ZUS. Wystarczy wejść na stronę ZUS.pl i kliknąć przycisk "Zaloguj do PUE". Zalogować możemy się przez Profil Zaufany. Po zalogowaniu trzeba upewnić się, że jesteśmy w zakładce "świadczeniobiorca" - widoczna jest u góry ekranu. W kolejnym kroku musimy wybrać świadczenie "500 Plus" z listy po lewej stronie.

W kolejnym kroku należy kliknąć napis "Szczegóły twoich wniosków". Na środku ekranu zobaczymy ich wykaz. Kolejny krok to kliknięcie w konkretny wniosek -  nawet jeśli widoczny jest tylko jeden. To umożliwi nam kliknięcie przycisku "Szczegóły" u dołu ekranu.

Kolejny krok składa się z dwóch kliknięć. Najpierw musimy wskazać wniosek, którego termin wypłaty chcemy poznać. Co istotne musi on mieć status "prawo do świadczenia". W kolejnym kroku klikamy w napis "wypłaty" u dołu ekranu. Data wypłaty świadczenia 500 Plus widoczna będzie w kolejnym oknie.

Nowy okres świadczeniowy przypada od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Aby ciągłość świadczenia została zachowana, należało złożyć wniosek w ZUS-ie do końca kwietnia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?
Więcej o: