Wojna w Ukrainie. Rosyjskie media: Oligarchowie tracą pieniądze. "Majątki zmniejszyły się o 60 mld dol"

60 mld dolarów - o tyle uszczupliły się majątki 25 najbogatszych Rosjan w tym roku. Niezależny rosyjski portal Meduza dotarła do informacji o zyskach i stratach rosyjskich oligarchów. W tym roku najwięcej stracił Aleksiej Mordaszow, udziałowiec TUI. Po przeciwnej stronie znajduje się udziałowiec spółki Norylski Nikiel - Władimir Potanin, który w 2022 zwiększył swój majątek o 691 mln dolarów.

Unia Europejska od początku w wojny w Ukrainie regularnie nakłada sankcje na Rosję i na rosyjskich oligarchów oraz ich rodziny. Część z tych sankcji jest jednak obchodzona. Proceder ten chce Komisja Europejska ukrócić, klasyfikujące takie ruchy jako "przestępstwo".

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty: Jestem za tym, żeby wprowadzić zakaz wjazdu Rosjan na teren Unii Europejskiej

Sankcje wobec Rosji. Najbogatsi oligarchowie stracili

Jak wynika z danych, do których dotarł niezależny rosyjski portal Meduza, majątki 25 najbogatszych Rosjan zmniejszyły się w tym roku znacząco. 

Na podstawienie rankingu miliarderów Bloomberg Billionaires Index, portal Meduza wraz z analitykami Prime przygotowali zestawienie, z którego wynika, że 25 najbogatszych rosyjskich biznesmenów straciło w ciągu ostatnich 8 miesięcy łącznie 60,25 mld dolarów. W sierpniu ubiegłego roku ich majątek wynosił 322,57 miliarda dolarów

Pierwsza piątka najbogatszych Rosjan według wspomnianego rankingu prezentuje się następująco:  

  • Władimir Potanin – majątek szacowany na 31,6 miliarda dolarów. Od początku roku zwiększył swoją fortunę o 691 milionów dolarów.  
  • Leonid Mikhelson – majątek szacowany na 26,7 miliarda dolarów. W tym roku stracił 5,73 miliard dol. 
  • Władimir Lisin - majątek szacowny na 22,5 miliarda dolarów Tegoroczna strata wynosi 5,5 miliarda dol.
  • Aleksiej Mordaszow – majątek szacowny na 20,6 miliarda dolarów. Z najbogatszej 25. stracił najwięcej od początku roku, bo 8,2 miliarda dolarów. 
  • Aliszer Usmanow – majątek szacowany na 20,4 mld dolarów. Straty w trym roku - 894 mln. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sankcje gospodarcze. Niektórzy oligarchowie zarobili w tym roki

Władimir Potanin nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o zwiększenie majątku w tym roku. Oprócz niego udało się to również Andriejowi Guriewowi (więcej o 2,58 mld), Tatianie Bakalchuk (więcej o 1,15 mld) oraz Andriejowi Skochowi (więcej o 218 mln).  Po drugiej stronie spektrum znaleźli się inni znani, choć mniej zamożni oligarchowie. Giennadij Timczenko zmniejszył swój majątek o 5,81 mld, Roman Abramowicz stracił - 5,98 mld, a Wiktor Rasznikow - 4,92 mld. 

W następstwie unijnych sankcji wobec Rosji, w Europie zamrożono miliardy rosyjskich aktywów. Jak poinformował komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders na marginesie spotkania ministrów sprawiedliwości w Pradze, łączna wartość majątku oligarchów i innych odpowiedzialnych osób wynosi 13,8 mld euro

Więcej o: