Centralny Port Komunikacyjny za 500 mln złotych - a to tylko koszt projektu budynków "towarzyszących"

Spółka odpowiedzialna za budowę CPK ogłosiła start procedury przetargowej na zaprojektowanie budynków technicznych, które mają towarzyszyć głównej inwestycji. Tylko na projekt przeznaczono 500 milionów złotych.

Centralny Port Komunikacyjny ogłosił przetargi, które dotyczą zaprojektowania budynków, które nie należą do kluczowej infrastruktury lotniska. Na liście znalazły się m.in. takie obiekty, jak: sortownia odpadów z CPK, biuro policji, wieża kontroli lotów, centrum operacyjne lotniska, terminale cargo oraz obiekty służb ratowniczo-gaśniczych. 

Zobacz wideo Czy CPK powinno być zlikwidowane? Kosiniak-Kamysz: Ta inwestycja nie jest potrzebna

CPK przeznaczy pół miliarda złotych na zaprojektowanie infrastruktury towarzyszącej

Tylko na zaprojektowanie tych budynków CPK przeznaczyła aż 500 milionów złotych. Kwota ta została podzielona na dwie umowy ramowe, których budżety wynoszą po 250 milionów złotych każda. Obie umowy będą rozstrzygane oddzielnie. 

"Podstawowym przedmiotem zamówienia są prace i usługi projektowe związane z przygotowywaniem dokumentacji wielobranżowych, czyli projektów koncepcyjnych, technicznych, wykonawczych i budowlanych wraz z uzyskaniem pozwoleń na budowę oraz innych niezbędnych opracowań koniecznych do otrzymania zgód projektowych" - można przeczytać w komunikacie CPK.

Umowy mają charakter otwarty. To oznacza, że do przetargów mogą przystąpić polskie i zagraniczne biura architektoniczne. Zgłoszenia można nadsyłać do 7 września 2022 roku.

Przeczytaj więcej informacji o CPK na stronie głównej Gazeta.pl.

Inflacja uderza w portfele Polaków. Inflacja nas dojeżdża. 73 proc. Polaków ograniczyło wydatki [SONDAŻ]

Branżowy portal o CPK: Od swojego powstania spółka straciła już 243 mln zł

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma się rozpocząć w 2023 roku i zakończyć w 2027 roku. Zgodnie z założeniami, port ten ma być systemem transportowym, który połączy transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Do 2040 roku CPK ma zapewnić ok. 300 tys. miejsc pracy. Łączny koszt przedsięwzięcia oszacowano na kwotę 34,9 mld zł.  

Baranów. Protest przeciwko budowie CPK CPK - już 243 mln zł "skumulowanych strat"

W połowie lipca branżowy portal pasazer.com poinformował, że z opublikowanego sprawozdania finansowego spółki CPK za 2021 rok wynika, że wydatki operacyjne stanowiły 89 mln zł. Aż 65 proc. kosztów operacyjnych spółki stanowią wynagrodzenia i składki (59 mln zł). "Od 2018 r., a więc od swojego powstania spółka straciła już 243 mln zł" - informuje pasazer.com.

Do informacji tych odniósł się pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Marcin Horała. "CPK to spółka celowa powołana wyłącznie do przeprowadzenia procesu inwestycyjnego. W związku z tym przez wiele lat będzie wyłącznie ponosić 'straty' w rozumieniu księgowym" - napisał.  

Więcej o: