Masz radio w samochodzie? Za niezarejestrowany odbiornik możesz słono zapłacić

Za radio w samochodzie powinno się płacić abonament. W przypadku niezarejestrowania odbiornika właściciel pojazdu może ponieść konsekwencje. O opłatach przypomina Poczta Polska.

Prawo zobowiązuje nas do zarejestrowania i płacenia abonamentu za każdy odbiornik radiowo-telewizyjny. Także ten, który znajduje się w samochodzie. - Obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu, czy np. w samochodzie - przypomina Daniel Witowski, rzecznik Poczty Polskiej w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

Za niezarejestrowanie odbiornika kierowcy mogą ponieść konsekwencje.

Zobacz wideo Jaki jest pomysł PO na media publiczne?

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Abonament RTV. Ile trzeba zapłacić za odbiornik w samochodzie?

Opłata za odbiornik radiowy to zaledwie 7,5 zł miesięcznie. Posiadacze obu typów odbiorników - radiowych i telewizyjnych miesięcznie na abonament RTV muszą wydać 24,5 zł. Od przyszłego roku stawki wzrosną - do 8,7 i 27,30 zł. To efekt nowego rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Sposobem na obniżenie opłat jest zapłata za dłuższy okres z góry. Z płacenia abonamentu zwolnionych jest 3,7 mln osób - to m.in. seniorzy po 75 roku życia, czy osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub całkowicie niezdolne do pracy.

Radio w samochodzie. Kto musi płacić abonament?

Abonament RTV zwykle kojarzy się z odbiornikami znajdującymi się w mieszkaniu, jednak według przepisów jesteśmy zobowiązani zarejestrować każdy odbiornik - także ten zamontowany w aucie.

- Poczta Polska realizuje zadania związane z usługą RTV zgodnie z zapisami Ustawy z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych w zakresie przyjmowania, ewidencjonowania oraz kontroli wykonywania obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, oraz obowiązku uiszczania opłat abonamentowych. Przedmiotowy akt prawny obliguje do rejestracji radioodbiornika lub telewizora i opłacania abonamentu przez jego właściciela, bez rozróżnienia, czy urządzenie znajduje się w domu, czy np. w samochodzie - poinformował Daniel Witowski, rzecznik  Poczty Polskiej, cytowany przez WitrualneMedia.pl.

Co to znaczy w praktyce? Jeśli płacimy abonament za odbiorniki radiowe i telewizyjne w domu, to nie mamy się o co martwić.

- Warto zaznaczyć, że w przypadku opłacania abonamentu RTV w ramach gospodarstwa domowego, nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów za radioodbiornik w aucie prywatnym, na co wskazuje art.  2 ust. 5 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych - wyjaśniłWitowski.

Sprawa komplikuje się, kiedy kierowca zarejestrował samochód na działalność gospodarczą. Na ten problem zwraca uwagę portal bezprawnik.pl

"Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą i w jej ramach mamy zarejestrowany samochód - nie ma przebacz, trzeba zapłacić abonament RTV za radio samochodowe" - czytamy na portalu.

Kara za niepłacenie abonamentu to trzydziestokrotność jego miesięcznej wartości. Trzeba też uregulować zaległe składki.

****************

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: