Dieta za podróż służbową znów wzrośnie? Ostatni raz stawki zwiększono tydzień temu

Stawka dzienna za podróż służbową w 2023 r. ma wynieść 45 zł za dzień. Rząd planuje zwiększyć dietę w związku z rekordową inflacją. To o tyle zaskakujące, że ostatni raz wysokość dniówki zmieniono... 28 lipca. Oprócz tego w planie jest zwiększenie dziennej stawki za zagraniczną podróż służbową oraz kilometrówki.

Inflacja w Polsce w lipcu wyniosła 15,5 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To tzw. szybki szacunek, który jeszcze może zostać delikatnie skorygowany (szersze dane o inflacji w lipcu GUS poda 12 sierpnia). To oczywiście bardzo, bardzo wysoki odczyt. Jednak pierwszy raz od roku można powiedzieć, że inflacja "sama z siebie" się stabilizuje. 

Zobacz wideo Jakie mogą być skutki wprowadzenia dochodu podstawowego?

Podróż służbowa - dieta dzienna 

28 lipca w życie weszło rozporządzenie zmieniające wysokość należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Po raz pierwszy od 9 lat zdecydowano się zwiększyć dietę za podróż służbową. Od zeszłego tygodnia za dzień w delegacji płaci się nie 30, a 38 zł. 

Nie minął tydzień od tej podwyżki, a "Rzeczpospolita" już donosi o kolejnych. Według informacji, do których dotarła gazeta, od 2023 roku, dzienna dieta w podróży służbowej zostanie podniesiona ponownie - tym razem o 7 zł i wyniesie 45 zł. Ministerstwo rodziny i polityki społecznej tłumaczy kolejną zmianę inflacją. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Podróż służbowa. Ile wyniesie dieta w 2023 r. w delegacji zagranicznej?

Zmienione mają zostać także diety i limity związane z zagraniczną podróżą służbową. To kolejny zapis, który postanowił odkurzyć rząd, gdyż nie były one zmieniane od marca 2013 roku. Zmiany dotyczące diety obejmą 31 państw, a limitów noclegowych - 42 państwa. "Rzeczpospolita" podaje przykład Włoch, gdzie dieta dzienna wzrośnie z 48 euro do 53 euro, a limit na nocleg zostanie podniesiony z 174 euro do 192 euro.  

W Ministerstwie Infrastruktury trwają także prace nad podwyżką kilometrówki, czyli rekompensaty za użytkowanie prywatnego samochodu w celach służbowych. Szczegóły tych podwyżek nie są na razie znane, ale jeśli rząd zdecydowałby się podnieść stawki za kilometrówkę, zrobiłby to po raz pierwszy od 2009 roku - donosi "Rzeczpospolita". 

Więcej o: