Biedronka otworzy się w niedzielę jako wypożyczalnia książek? Jest instrukcja i sprzeciw pracowników

Biedronka, według medialnych doniesień, szuka sposobu, by znów handlować w każdą niedzielę. Tym razem patentem na obejście zakazu handlu w niedziele niehandlowe ma być otwarcie wypożyczalni książek na terenie sklepów. Money.pl dotarło do szczegółów tego pomysłu. Niektórzy pracownicy już zagrozili protestem.

Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Od 1 lutego 2022 r. w niedziele niehandlowe mogą działać tylko sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów. Sklepy szukają więc kolejnych sposobów, by obejść przepisy. 

Biedronka będzie wypożyczalnią książek?

Pracownicy Biedronki anonimowo przekazali, że w lipcu sieć rozważała, czy sklepów nie przekształcić w placówki medyczne. W sierpniu jednak pojawił się pomysł na wypożyczalnie książek. Do szczegółów dotarło Money.pl. 

Z instrukcji, jaką mieli okazje przeczytać dziennikarze, wynika, że już w najbliższą niedzielę część sklepów ma się otworzyć. W nocy z piątku na sobotę otrzymają około 140 książek, które mają ustawić na stojakach przy wejściu lub w strefach bez jedzenia.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Z "wypożyczalni" będzie można skorzystać przy użyciu karty Moja Biedronka. Książkę będzie można wziąć na dwa tygodnie. Brak zwrotu książki poskutkuje blokadą wypożyczenia kolejnej, ale nie wpłynie na możliwość zakupów. Biedronka pobierze też 3 zł kaucji przy wypożyczeniu, które zostaną zwrócone w postaci vouchera. Książki będzie można wypożyczyć tylko przy tradycyjnych kasach.   

Spytaliśmy Biedronkę o komentarz, ale nie otrzymaliśmy wciąż odpowiedzi. 

Pracownicy Biedronki się buntują. Nie chcą pracować w niedziele

Money.pl dotarło również do listu protestacyjnego załóg jednego ze sklepów Biedronki. Sprzeciwiają się w nim "próbie omijania prawa" i ostrzegają, że jeśli pomysł zostanie wdrożony, to przystąpią do protestu i odmówią pracy w niedziele. 

Stanowczo sprzeciwiamy się pracy w niedziele niehandlowe. Jeżeli zarząd firmy JMP postanowi otworzyć sklepy w niedziele ustawowo wolne od handlu, nasz zespół postanowi przystąpić do protestu

- czytamy w komunikacie pracowników.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: