Trzy kolejne statki z ukraińskim zbożem wypłynęły z Odessy i Czarnomorska

Minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow poinformował, że rano - między 5 a 8 czasu lokalnego - z Odessy i Czarnomorska wypłynęły trzy statki z ponad pięćdziesięcioma tysiącami ton kukurydzy. Pierwszy transport z ukraińskim zbożem opuścił port w Odessie w poniedziałek. Skierował się do stolicy Libii - Trypolisu.

Z portu w Czarnomorsku wypłynęły dwa statki, a jeden - z portu w Odessie. Masowce przewożą kukurydzę przeznaczoną dla Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. O sprawie poinformowali zarówno ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow, jak i turecki minister obrony Hulusi Akar. Akar przekazał również, że oczekuje się, iż puste statki będą wracać na Ukrainę. Możliwe, że Ukraina zwiększy eksport zbóż. 

Zobacz wideo Z czego rezygnujemy w dobie inflacji? "Jesteśmy przerażeni" [SONDA]

Kolejne statki z ukraińskim zbożem opuszczają porty

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem przypłynął w środę do Stambułu w Turcji i pomyślnie przeszedł kontrolę. Przedstawicielstwo ONZ w Wiedniu poinformowało, że statek dostał pozwolenie, by wyruszyć w dalszą drogę do Libanu. Ma tam dostarczyć 26 tysięcy ton kukurydzy.

Był to pierwszy statek ze zbożem, który wypłynął z ukraińskiego portu w Odessie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Bombardowania i postawione przez Rosjan miny na Morzu Czarnym spowodowały, że wszystkie ukraińskie porty zostały zablokowane. Dopiero w ostatnich tygodniach, po pięciu miesiącach impasu, udało się podpisać porozumienie między Ukrainą a Rosją o odblokowaniu eksportu.

Eksport zboża z Ukrainy jest istotny dla światowej ekonomii. Kraj, jeden z największych producentów zbóż na świecie, posiada w magazynach około 20 milionów ton ziarna, bez którego niektórym regionom świata grozi kryzys żywnościowy.

Ukraina, Turcja i Rosja zawarły porozumienie. Mińsk chce je rozszerzyć

Według porozumienia, którego gwarantem są ONZ i Turcja, ukraińskie statki będą wypływać z Odessy, Czornomorska i Piwdennego, a po drodze w Stambule będą przechodzić kontrolę. Otwarto tam centrum koordynacyjne z udziałem Ukrainy, Rosji, Turcji i ONZ.

Blokada eksportu z Ukrainy spowodowała kryzys żywnościowy, głównie na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Ukraina była dotąd głównym eksporterem żywności między innymi dla Egiptu czy Libanu.

Taras Kaczka, ukraiński wiceminister gospodarki, wezwał do rozszerzenia porozumienia o inne surowce. - Czym różni się zboże od rudy metalu? - cytował go "Financial Times". 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: