Czy 7 sierpnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte? Kiedy niedziela handlowa?

Gdzie jutro zrobić zakupy? Czy 7 sierpnia to niedziela handlowa? Nie, jutro będzie niedziela niehandlowa - zakupy zrobimy m.in. w sklepach prowadzonych przez właściciela lub jego rodzinę, np. w Żabkach, które opierają się na franczyzie, a także na stacjach benzynowych. Otwarta jest również gastronomia.

Rząd wprowadził zakaz handlu w niedzielę cztery lata temu. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu, a od 2020 roku ustawa przewiduje tylko siedem niedziel handlowych w roku.

Czy 7 sierpnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte? Gdzie zrobić zakupy?

7 sierpnia to niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe będą zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia czy apteki. Otwarte mogą być również sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Dzięki temu mogą być otwarte małe sklepy osiedlowe prowadzone przez rodzinę, czy sklepy typu Żabka, które opierają się na franczyzie.

Więcej na temat handlu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zakaz handlu w niedziele uszczelniony. Czy skutecznie?

Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Od 1 lutego 2022 r. w niedziele niehandlowe mogą działać tylko sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów.

Ostatnie doniesienia medialne wskazują jednak, że Biedronka będzie próbowała obejść zakaz handlu w niedziele, poczynając już od jutra, poprzez uruchomienie w swoich sklepach... wypożyczalni książek. Jak ustaliło Money.pl, w najbliższą niedzielę, uruchomionych będzie w ten sposób tylko dziesięć sklepów sieci Biedronka.

Kiedy niedziela handlowa? [KALENDARZ]

Niedziele handlowe w 2022 roku określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy? Czy ceny zaczynają spadać? Pytamy ekspertkę
Więcej o: