Niemcy blokują wypłatę pieniędzy dla Ukrainy? "Czekamy na wniosek Komisji"

Na początku sierpnia Ukraina otrzymała jeden z dziewięciu miliardów pomocy makrofinansowej, zatwierdzonej przez przywódców państw UE. Według zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy kilka krajów unijnych, w tym Niemcy, blokują przekazanie dalszej pomocy finansowej.

Na początku sierpnia Europejska Prawda napisała, że "doradca dyplomatyczny prezydenta Ukrainy, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ihor Żółkiew poinformował, że Niemcy i niektóre inne kraje UE blokują przyznanie drugiej transzy pomocy makrofinansowej" Ukrainie. Chodzi o osiem miliardów euro. Polska Agencja Prasowa poprosiła o komentarz w tej sprawie Niemcy.

Zobacz wideo Karetka dla Ukrainy. "Pomyślcie o tym, że dziecko spotka się z ojcem w domu. To nie tylko stos żelaza i sprzętu"

Niemcy blokują przekazanie pieniędzy Ukrainie? "Czekamy na wniosek Komisji"

Jak podaje polska agencja, w piątek 5 sierpnia jeden z dziennikarzy zapytał przedstawicieli Komisji Europejskiej o blokadę przekazania Ukrainie pomocy makrofinansowej. Rzeczniczka KE Arianna Podesta powiedziała, że prace nad przekazaniem ośmiu miliardów euro trwają. - Jesteśmy w procesie konsultacji z państwami członkowskimi - wyjaśniła. Przekazanie pieniędzy będzie możliwe, gdy zgodę wyrazi 27 krajów Unii Europejskiej.

PAP poprosiła o komentarz do tych doniesień Niemcy, nie uzyskała jednak wyraźnego stanowiska w sprawie wypłaty miliardów euro. "1 lipca Komisja zaproponowała nadzwyczajną pomoc makrofinansową dla Ukrainy w wysokości jednego miliarda euro, która będzie zabezpieczona gwarancjami z budżetu UE. Niemcy poparły tę propozycję, która została przyjęta przez Radę 12 lipca. [...] Teraz czekamy na wniosek Komisji dotyczący pozostałych środków i przeanalizujemy go tak szybko, jak to możliwe" - napisało w odpowiedzi Ministerstwo Finansów Niemiec.

Więcej aktualnych wiadomości znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zełenski uderza w Amnesty International. 'Bądźcie świadomi, że wspieracie rosyjskich terrorystów'Zełenski: Amnesty International próbuje usprawiedliwiać agresora

Pomoc makrofinansowa dla Ukrainy. "Niektóre państwa UE na razie blokują rozpatrywanie tej sprawy"

We wtorek 2 sierpnia Ukraina otrzymała jeden z dziewięciu miliardów pomocy makrofinansowej, zatwierdzonej przez przywódców państw UE. - Spodziewamy się, że otrzymamy kolejne osiem miliardów euro. Niestety, niektóre państwa Unii Europejskiej, w szczególności Niemcy, na razie blokują rozpatrywanie tej sprawy, a prezydent Ukrainy aktywnie negocjuje ze swoimi partnerami - przyznał wówczas Żółkiew.

Sama rzeczniczka KE powiedziała natomiast dzień wcześniej, że Unia nie posiada obecnie wystarczających środków, by udzielić Ukrainie pomocy makrofinansowej w takiej wysokości. - W tej chwili, zgodnie z obecnym wieloletnim planem budżetowym, nie ma dostępnych środków na stworzenie poduszki powietrznej. Mając to na uwadze, rozważamy alternatywne rozwiązania, w tym wykorzystanie gwarancji państw członkowskich - podkreśliła. Europejska Prawda podaje, że tego samego dnia Wołodymyr Zełenski poprosił prezydenta Francji Emmanuela Macrona o pomoc w sprawie odblokowania pomocy. 

Rzecznik Federalnego Ministerstwa Finansów Niemiec sprzeciwił się jednak tezie, że kraj utrudnia pomoc Ukrainie. - Po spotkaniu G7 w Petersbergu Niemcy wypłaciły już Ukrainie miliard euro. Niemcy będą też uczestniczyć w dalszej pomocy. Rząd federalny jest w tej sprawie w kontakcie z partnerami europejskimi i Komisją Europejską - powiedział, jak cytuje dziennik "Handelsblatt".

Czołg (zdjęcie ilustracyjne)Berlin. Nie ma zgody na wystawę czołgów przed ambasadą Rosji. "Prawdziwy skandal"

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: